Wacław Szpakowski 1883–1973. Ritmikus vonalak | Rhytmical Lines
Katalog w angielsko-węgierskiej wersji językowej, towarzyszący wystawie o tym samym tytule, która odbyła się w dniach 8-29 listopada 2018 w Galerii Platan Instytutu Polskiego i w Galerii Hybridart Space w Budapeszcie. Kuratorem wystawy był Łukasz Kujawski.
Książka o twórczości Wacława Szpakowskiego (1883–1973) przedstawia tego nieznanego dotąd szerzej rysownika jako jednego z najbardziej oryginalnych i nowatorskich artystów w polskiej sztuce współczesnej – a nawet światowej. Jego dzieła, wprowadzające nową koncepcję obrazu czasowego, opartą na idei antycznego ornamentu, rozwijają się na pograniczu sztuk wizualnych, muzyki i nauki. Oprócz prezentacji prac artysty, katalog zawiera: tekst Wacława Szpakowkiego, w którym nakreśla idee swojej twórczości, esej Elżbiety Łubowicz analizujący twórczość artysty w różnych jej aspektach, kronika życia i twórczości napisana przez Barbarę Baworowską, spis prac Wacława Szpakowskiego oraz bibliografię.
Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne Pomosty” oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Redakcja: Łukasz Kujawski, Agnieszka Chodysz-Foryś
Projekt: Monika Aleksandrowicz 2016 / Łukasz Dziedzic 2018
Teksty: Wacław Szpakowski, Elżbieta Łubowicz, Barbara Baworowska
Tłumaczenie: Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, Áron Zöldy
Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
ISBN 978-83-65892-25-6
Format: 23×14,8 cm | liczba stron: 120 | oprawa: miękka
Język: angielski i węgierski