Wystawa „Pocztówki Igora Przegrodzkiego”
Pocztówki Igora Przegrodzkiego wykonane zostały na scenie podczas spektaklu Postać dnia / siedem reakcji na jedno zdarzenie czyli opowieść teatralna o aktorze Przegrodzkim przez reżysera Sebastiana Majewskiego w okresie od czerwca 2018 do października 2019 roku.
W spektaklu o legendzie wrocławskiego teatru Igorze Przegrodzkim występują aktorzy Teatru Polskiego w Podziemiu: Agnieszka Kwietniewska, Igor Kujawski, Tomasz Lulek, Michał Opaliński i Andrzej Wilk.
Sebastian (Seb) Majewski – wrocławianin, reżyser, dramaturg, dramatopisarz, aktor, scenograf i wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Debiutował jako reżyser w 1997 roku spektaklem Prawiek i inne czasy zrealizowanym na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w Towarzystwie Wierszalin – Teatrze. Założyciel [:]sceny witkacego.wro. Wyreżyserował niemal 30 spektakli. W latach 2008–2012 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, dokąd wrócił w roku 2018. Od stycznia 2013 roku był zastępcą dyrektora ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, a w latach 2015–2017 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatr im. S. Jaracza w Łodzi. Jego dramaty, sygnowane pilgrim/majewski, przetłumaczono na języki angielski, francuski i niemiecki.
Spektakl „Postać dnia” jest produkcją Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, współfinansowaną z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Wystawa w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Wrocławski Zeittheater na tle współczesnego teatru zaangażowanego w Polsce i na świecie”, która odbywa się w dniach 6-7 listopada 2019
Organizatorzy:
Uniwersytet Wrocławski, Instytut Filologii Polskiej, Zakład Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu — Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia
Konferencja jest realizowana w ramach programu Wrocławskie Konferencje Naukowe
i dofinansowana ze środków Gminy Wrocław.
Projekt współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego