Data:

5 lipca - 15 września 2024
Wernisaż: 5 lipca 2024, godz. 18.00

Miejsce:

WGS BWA, Galeria Sztuki Współczesnej (Stara Kopalnia),
ul. Wysockiego 29, Wałbrzych

Udostępnij:

Dodano:

03.07.2024 09:18

WYSTAWA TOMASZA DOMAŃSKIEGO W BWA W WAŁBRZYCHU

Zapraszamy na otwarcie wystawy TOMASZA DOMAŃSKIEGO – „OBRAZ NIE OBRAZ” RETROSPEKTYWA w piątek, 5 lipca 2024 o godz.  18.00 do WGS BWA, przy ul. Wysockiego 29 w Wałbrzychu.

O WYSTAWIE:

W swoich „obrazach nie obrazach” Tomasz Domański bada treściowy i kreacyjny potencjał materii. W tym obszarze swojej artystycznej praktyki korzysta on bowiem z niezwykle bogatego i różnorodnego spektrum tworzyw. Poddaje twórczemu recyklingowi substancje
i przedmioty, uchodzące za bezwartościowe. W obszarze jego zainteresowań znajdują się więc organiczne odpadki, szczątki, przypadkowo znalezione wytwory natury, zużyte produkty czy artefakty uprzemysłowionego, miejskiego życia. Podnosząc do rangi sztuki materię poślednią, artysta poniekąd uwzniośla to, co banalne, odrzucone i uznane za bezużyteczne.

Rzeźbiarski sposób patrzenia na obraz oraz bezwzględne zawierzenie narracyjnej sile tworzywa sytuuje ten obszar twórczej działalności Domańskiego na styku takich zjawisk artystycznych, jak arte povera (sztuka uboga) oraz malarstwo materii.  Podobnie bowiem, jak w przypadku obu tych nurtów, w „obrazach nie obrazach” to właśnie materiał jest właściwym nośnikiem treści – samoistnym medium, które już w samej swojej symbolice lub skojarzeniowym uwikłaniu kształtuje specyfikę przekazu.

Włączanie pozornie bezwartościowej materii w artystyczny kontekst nosi w sobie pierwiastek jej rytualnego przywracania do życia. U podstaw tej twórczej praktyki leży afirmatywna postawa Domańskiego wobec kategorii czasu pojmowanego w sposób cykliczny. Odnosi się on w ten sposób do kolistego rytmu natury z jej naprzemiennymi cyklami narodzin i śmierci. Chociaż więc twórca wypowiada się z pozycji mimowolnego przedstawiciela antropocentrycznej cywilizacji, za pośrednictwem swojej sztuki stara się on odtworzyć stan duchowej harmonii i pełni, na który pozwala kontakt z przyrodą, a który
w naszej stechnicyzowanej i zindustrializowanej epoce jest niezwykle utrudniony. Dodatkowo, eksplorując symboliczno-magiczną wymowę wykorzystywanych przez siebie surowców i przedmiotów, Domański niejako nakłada na siebie rolę mistyka rytualnie integrującego ze sobą odległe od siebie uniwersum pragmatycznej i szybkiej współczesności oraz uduchowiony świat natury.

Katarzyna Zahorska

 

TOMASZ DOMAŃSKI:

urodził się w 1962 roku w Giżycku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w 1993 uzyskał dyplom z rzeźby. W 2003 roku obronił doktorat, którego tematem była rzeźba efemeryczna jako monument relatywny. Jest autorem rzeźb, instalacji, obiektów, performansów, rysunków i fotografii. Pracuje przeważnie z naturalnymi materiałami: wodą, lodem, ogniem, drewnem, słomą, popiołem, metalem, wykorzystując właściwe im procesy. Tworzy filmy i animacje jako integralne elementy wielu realizacji. W latach 1995–1996 studiował na Banaras Hindu University w Waranasi. Pięciokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu fundacji i instytucji, m.in. dwukrotnie Pollock-Krasner z Nowego Jorku, Laurenz Foundation z Bazylei, dwukrotnie Montag Stiftung z Bonn,  CEC ArtsLink z Nowego Jorku, dwukrotnie UNESCO-Aschberg z Paryża, KulturKontakt z Wiednia, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej z Berlina, Adolpha i Esthery Gottliebów z Nowego Jorku. W 1997 roku nominowany do Paszportu „Polityki”. W tym samym roku reprezentował Polskę na IX Triennale Sztuki w New Delhi. Prace w kolekcjach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowego, Muzeum Współczesnego we Wrocławiu oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 24.06.2024 04:00

Glass without borders. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

W dniach 15-28 lipca po raz kolejny spotkamy się na pograniczu polsko-czeskim, by podziwiać autorskie dzieła sztuki i designu polskich, czeskich, koreańskich i amerykańskich artystów. pokaż więcej »

Dodano: 20.05.2024 02:00

24. Summer Guitar Festival

Zapraszamy na koncerty w ramach  Summer Guitar Festival, które odbędą się dniach 14-21 lipca podczas tegorocznych, letnich warsztatów gitarowych. Wśród artystów m.in. Mateusz Kowalski, Marek Napiórkowski i Pełech/Horna Duo. pokaż więcej »

Dodano: 03.07.2024 12:51

Fotorelacja z wernisażu: HOW TO DRIVE

Fotoreportaż z wernisażu najnowszej wystawy HOW TO DRIVE Kateriny Moschou w Galerii Foto-Gen, który odbył się 28 czerwca 2024. pokaż więcej »

Dodano: 03.07.2024 09:18

WYSTAWA TOMASZA DOMAŃSKIEGO W BWA W WAŁBRZYCHU

5 lipca rozpocznie się wystawa Tomasza Domańskiego "Obraz (nie)Obraz. Retrospektywa" w BWA w Wałbrzychu. Na ekspozycję składają się przedmioty codziennego użytku, z recyklingu czy odpadki, którym artysta nadaje nowe formy, znaczenia i konteksty, pokaż więcej »

Dodano: 02.07.2024 15:43

JANUSZ CEDRO/ NAJPIĘKNIEJSZE POLSKIE PIOSENKI

Po raz kolejny zabrzmią najpiękniejsze, polskie piosenki w wykonaniu wokalisty i gitarzysty Janusza Cedro. Zapraszamy na koncert z cyklu "Rozśpiewany Dolny Śląsk" 6 lipca do Strzegomia. pokaż więcej »

Dodano: 02.07.2024 11:30

Nowość wydawnicza: „Karma Kamana. Oddech”

Działalność artystyczna i postać Krzysztofa „Kamana” Kłosowicza, założyciela legendarnych grup Miki Mousoleum i The Big-Bit, to tematy naszej najnowszej publikacji pod redakcją Krzysztofa Śliwki. pokaż więcej »

Dodano: 02.07.2024 04:00

X Festiwal im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko gospel”

Zapraszamy na dziesiątą edycję Festiwalu im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko gospel", podczas którego odbędzie się m.in. koncert gospel z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej i chóru, a także warsztaty wokalne oraz finał konkursu wokalnego. pokaż więcej »

Dodano: 25.06.2024 13:10

OSIEDLA KULTURY I SZTUKI/ DRUGI NABÓR 2024

Nowy nabór projektów w ramach programu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI. Dotacje w kwocie 5 tys. na przedsięwzięcia artystyczne mogą pozyskać indywidualni artyści, grupy nieformalne czy organizacje pozarządowe. Nabór potrwa do wyczerpania środków lub zamknięcia projektu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)