Data i miejsce:

27 października 2022, godz. 18.00
Aula Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Bierutowie
ul. 1 maja 9, Bierutów

28 października 2022, godz. 18.00
Stodoła Kultury
ul. Obiszowska 4A, Jerzmanowa

Bilety:

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Darmowe wejściówki w formie zaproszenia można odbierać w siedzibie organizatorów koncertów.

Udostępnij:

Dodano:

27.10.2022 08:00

„Z jazzem przez Polskę”
Marek Napiórkowski/Artur Lesicki

Duet Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego tworzy dwóch najbardziej uznanych  gitarzystów jazzowych w Polsce. Ich muzyczna współpraca jest owocem przyjaźni trwającej od  czasów dzieciństwa. Wirtuozerskie umiejętności duetu w pełni przejawiają się na ich pierwszej, wspólnej płycie zatytułowanej „Celuloid”, na którą składają się aranżacje najwybitniejszych kompozycji polskiej muzyki filmowej. Album z gitarowymi aranżacjami najbardziej znanych tematów filmowych z takich filmów, jak „Człowiek z żelaza”, Lalka” czy „Wojna domowa” spotkał się z niezwykle gorącym odbiorem krytyki i publiczności, zdobywając nominację do Nagrody Muzycznej Fryderyk jako jeden z najlepszych jazzowych albumów 2015 roku.

 

27 października 2022, godz. 18.00
Aula Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Bierutowie
ul. 1 maja 9, Bierutów

28 października 2022, godz. 18.00
Stodoła Kultury
ul. Obiszowska 4A, Jerzmanowa

 

Program:
A. Kurylewicz – Lalka
T. Stańko – Pożegnanie z Marią
M. Napiórkowski – Teatr
M. Napiórkowski – Celuloid
Jerzy Duduś Matuszkiewicz – Wojna domowa
K. Komeda – Prawo i Pięść
A. Lesicki – Crazy Script
A. Korzyński – Człowiek z żelaza
W. Kilar – Śmierć i dziewczyna
M. Napiórkowski – Celuloid reprise
M. Napiórkowski – Vietato Fumare

 

 

Marek Napiórkowski – jeden z najlepszych, współczesnych gitarzystów i kompozytorów polskiej sceny muzycznej. Jego twórczość charakteryzuje się niepowtarzalnym brzmieniem, które z każdym projektem realizuje na coraz ciekawsze sposoby. Od dziesięciu lat, nieprzerwanie, wybierany był Jazzowym Gitarzystą Roku przez czytelników magazynu „Jazz Forum”. Wielokrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk, której zdobył w 2019 roku albumem „Szukaj w snach”. Ma na koncie ponad 150 płyt nagranych zarówno z innymi polskimi twórcami, jak i wybitnymi muzykami zagranicznymi. Jego nazwisko pojawiało się na albumach obok takich wirtuozów, jak Chris Potter i Grégoire Maret. Do jego najbliższych, muzycznych partnerów należy m.in. Anna Maria Jopek. Przez okres osiemnastoletniej współpracy z wokalistką brał udział w jej najlepszych projektach, takich, jak „Upojenie”. Od 2015 roku jest także członkiem jury  Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Jarosława Śmietany.

Artur Lesicki – gitarzysta, kompozytor i doktor sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych. Pomimo, że oprócz muzyki jazzowej zajmuje się różnymi gatunkami muzycznymi, to właśnie w jazzie  odnosi swoje największe sukcesy. W roku 2004 i 2003 prowadzony przez niego zespół Funky Groove został okrzyknięty przez magazyn „Jazz Forum” najlepszym zespołem grającym elektryczny jazz. Wydawnictwo jego własnej grupy, Artur Lesicki Acoustic Harmony, „An Unbelievable Silence” zostało uznane za najlepszy album jazzowy w 2004 roku przez miesięcznik „Gitara i Bas”. Muzykę graną przez Lesickiego można było usłyszeć między innymi w Japonii, Francji, Chinach, Włoszech, Rosji i Niemczech. Jest  autorem własnego programu nauczania jazzowej gry na gitarze i właścicielem Szkoły Gitary Artura Lesickiego we Wrocławiu.

 

 

Projekt „Z klasyką/jazzem przez Polskę”  realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na Dolnym Śląsku współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Krzysztofa Maja. Operatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Założeniem podstawowym podjętej inicjatywy jest prezentacja zjawisk artystycznych na najwyższym poziomie w dolnośląskich miasteczkach, wsiach, na lokalnych scenach, w amfiteatrach i innych przestrzeniach plenerowych. Projekt „Z klasyką przez Polskę” przełamuje bariery w obcowaniu ze sztuką, nie tylko na poziomie finansowym czy organizacyjno-logistycznym, ale i psychologicznym. Dzięki niemu muzyka klasyczna i jazzowa dociera do publiczności, która – często po raz pierwszy – ma okazję zapoznać się ze wspaniałym repertuarem i poznać wybitnych wykonawców.

Artyści występujący w najważniejszych polskich i europejskich salach koncertowych, dostępni zazwyczaj jedynie w zinstytucjonalizowanych przestrzeniach, wystąpią w kameralnej odsłonie poza większymi miastami i w niekonwencjonalnej scenerii.

Bezpośrednio za organizację koncertów na terenie Dolnego Śląska odpowiadać będzie nowo utworzona komórka organizacyjna Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: Dolnośląskie Laboratorium Kultury we współpracy i pod nadzorem merytorycznym Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Do włączenia się w projekt zaproszeni zostaną także przedstawiciele dolnośląskich samorządów.

 

 

Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Polski Impresariat Muzyczny, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 14.04.2025 10:00

Polskie szkło artystyczne w Bratysławie

W okresie od kwietnia do września 2025 będzie można obejrzeć kilka wystaw polskich artystów szkła w Bratysławie. Ekspozycje promować będą polskie rzemiosło i sztukę szklarską na międzynarodowej scenie artystycznej, a twórczynie i twórcy zaprezentują na nich nowoczesny design oraz dzieła wykonane w tradycyjnych technikach. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 01:50

XXXIV Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

11 maja rozpocznie się Festiwal "Maj z Muzyką Dawną", w ramach którego odbędą się koncerty i wykłady we Wrocławiu, Strzelinie oraz Żórawinie. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest pamięci Macieja Kieresa, wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 03:00

Obecność. Maria Michałowska

Warszawska odsłona wystawy poświęconej twórczości Marii Michałowskiej, jednej z najbardziej znaczących artystek środowiska wrocławskiej awangardy. Wystawie towarzyszyć będzie monograficzna książka, wydana w ubiegłym roku nakładem OKiS we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 02:40

NASZA BIAŁO-CZERWONA. Uroczystości majowe w Bolesławcu

W dniach 1-3 maja zapraszamy do Bolesławca na uroczystości związane z obchodami Dnia Flagi Rzeczpospolitej i Święta Narodowego Trzeciego Maja. W programie liczne koncerty. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 02:40

„Dziki Zachwyt – Majówka Country 2025”

W dniach 1–3 maja w „Western City” w Karpaczu odbędzie się trzydniowa Majówka Country. W programie liczne koncerty, warsztaty taneczne, konkurs tańca liniowego, pokazy jeździeckie, animacje dla dzieci, a także konkursy. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 02:32

Koncert „Hallowed be the name of Jesus” w Karpaczu

Przeniesiony Koncert Wielkanocny Spirituals Singers Band w Kościele w Karpaczu odbędzie się 10 maja. W programie utwory z nurtu gospel, spirituals, evergreen, a także niezapomniane piosenki zespołu The Beatles. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 02:30

SzymS prod. Spinache „MARSZAND dedeSzymS”

Utwór SzymS prod. Spinache "MARSZAND dedeSzymS" to singiel wrocławskich artystów, który powstał we współpracy z OKiS we Wrocławiu. Zachęcamy do obejrzenia teledysku na naszym kanale YouTube. pokaż więcej »

Dodano: 14.04.2025 02:30

JUWENALIA WROCŁAWSKIE 2025

Zapraszamy na największe święto studentów we Wrocławiu - Juwenalia Wrocławskie 2025 odbędą się 9 i 10 maja na Polach Osobowickich. pokaż więcej »

Skip to content