Data i miejsce:

27 października 2022, godz. 18.00
Aula Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Bierutowie
ul. 1 maja 9, Bierutów

28 października 2022, godz. 18.00
Stodoła Kultury
ul. Obiszowska 4A, Jerzmanowa

Bilety:

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Darmowe wejściówki w formie zaproszenia można odbierać w siedzibie organizatorów koncertów.

Udostępnij:

Dodano:

27.10.2022 08:00

„Z jazzem przez Polskę”
Marek Napiórkowski/Artur Lesicki

Duet Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego tworzy dwóch najbardziej uznanych  gitarzystów jazzowych w Polsce. Ich muzyczna współpraca jest owocem przyjaźni trwającej od  czasów dzieciństwa. Wirtuozerskie umiejętności duetu w pełni przejawiają się na ich pierwszej, wspólnej płycie zatytułowanej „Celuloid”, na którą składają się aranżacje najwybitniejszych kompozycji polskiej muzyki filmowej. Album z gitarowymi aranżacjami najbardziej znanych tematów filmowych z takich filmów, jak „Człowiek z żelaza”, Lalka” czy „Wojna domowa” spotkał się z niezwykle gorącym odbiorem krytyki i publiczności, zdobywając nominację do Nagrody Muzycznej Fryderyk jako jeden z najlepszych jazzowych albumów 2015 roku.

 

27 października 2022, godz. 18.00
Aula Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Bierutowie
ul. 1 maja 9, Bierutów

28 października 2022, godz. 18.00
Stodoła Kultury
ul. Obiszowska 4A, Jerzmanowa

 

Program:
A. Kurylewicz – Lalka
T. Stańko – Pożegnanie z Marią
M. Napiórkowski – Teatr
M. Napiórkowski – Celuloid
Jerzy Duduś Matuszkiewicz – Wojna domowa
K. Komeda – Prawo i Pięść
A. Lesicki – Crazy Script
A. Korzyński – Człowiek z żelaza
W. Kilar – Śmierć i dziewczyna
M. Napiórkowski – Celuloid reprise
M. Napiórkowski – Vietato Fumare

 

 

Marek Napiórkowski – jeden z najlepszych, współczesnych gitarzystów i kompozytorów polskiej sceny muzycznej. Jego twórczość charakteryzuje się niepowtarzalnym brzmieniem, które z każdym projektem realizuje na coraz ciekawsze sposoby. Od dziesięciu lat, nieprzerwanie, wybierany był Jazzowym Gitarzystą Roku przez czytelników magazynu „Jazz Forum”. Wielokrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk, której zdobył w 2019 roku albumem „Szukaj w snach”. Ma na koncie ponad 150 płyt nagranych zarówno z innymi polskimi twórcami, jak i wybitnymi muzykami zagranicznymi. Jego nazwisko pojawiało się na albumach obok takich wirtuozów, jak Chris Potter i Grégoire Maret. Do jego najbliższych, muzycznych partnerów należy m.in. Anna Maria Jopek. Przez okres osiemnastoletniej współpracy z wokalistką brał udział w jej najlepszych projektach, takich, jak „Upojenie”. Od 2015 roku jest także członkiem jury  Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Jarosława Śmietany.

Artur Lesicki – gitarzysta, kompozytor i doktor sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych. Pomimo, że oprócz muzyki jazzowej zajmuje się różnymi gatunkami muzycznymi, to właśnie w jazzie  odnosi swoje największe sukcesy. W roku 2004 i 2003 prowadzony przez niego zespół Funky Groove został okrzyknięty przez magazyn „Jazz Forum” najlepszym zespołem grającym elektryczny jazz. Wydawnictwo jego własnej grupy, Artur Lesicki Acoustic Harmony, „An Unbelievable Silence” zostało uznane za najlepszy album jazzowy w 2004 roku przez miesięcznik „Gitara i Bas”. Muzykę graną przez Lesickiego można było usłyszeć między innymi w Japonii, Francji, Chinach, Włoszech, Rosji i Niemczech. Jest  autorem własnego programu nauczania jazzowej gry na gitarze i właścicielem Szkoły Gitary Artura Lesickiego we Wrocławiu.

 

 

Projekt „Z klasyką/jazzem przez Polskę”  realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na Dolnym Śląsku współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Krzysztofa Maja. Operatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Założeniem podstawowym podjętej inicjatywy jest prezentacja zjawisk artystycznych na najwyższym poziomie w dolnośląskich miasteczkach, wsiach, na lokalnych scenach, w amfiteatrach i innych przestrzeniach plenerowych. Projekt „Z klasyką przez Polskę” przełamuje bariery w obcowaniu ze sztuką, nie tylko na poziomie finansowym czy organizacyjno-logistycznym, ale i psychologicznym. Dzięki niemu muzyka klasyczna i jazzowa dociera do publiczności, która – często po raz pierwszy – ma okazję zapoznać się ze wspaniałym repertuarem i poznać wybitnych wykonawców.

Artyści występujący w najważniejszych polskich i europejskich salach koncertowych, dostępni zazwyczaj jedynie w zinstytucjonalizowanych przestrzeniach, wystąpią w kameralnej odsłonie poza większymi miastami i w niekonwencjonalnej scenerii.

Bezpośrednio za organizację koncertów na terenie Dolnego Śląska odpowiadać będzie nowo utworzona komórka organizacyjna Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: Dolnośląskie Laboratorium Kultury we współpracy i pod nadzorem merytorycznym Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Do włączenia się w projekt zaproszeni zostaną także przedstawiciele dolnośląskich samorządów.

 

 

Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Polski Impresariat Muzyczny, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 15.07.2024 06:00

Glass without borders. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

W dniach 15-28 lipca po raz kolejny spotkamy się na pograniczu polsko-czeskim, by podziwiać autorskie dzieła sztuki i designu polskich, czeskich, koreańskich i amerykańskich artystów. pokaż więcej »

Dodano: 25.06.2024 13:10

OSIEDLA KULTURY I SZTUKI/ DRUGI NABÓR 2024

Nowy nabór w ramach programu OSIEDLA KULTURY I SZTUKI. Dotacje na przedsięwzięcia artystyczne mogą pozyskać artyści, grupy nieformalne czy organizacje pozarządowe. Nabór potrwa do wyczerpania środków lub zamknięcia projektu. pokaż więcej »

Dodano: 26.07.2024 15:32

JANUSZ CEDRO/ NAJPIĘKNIEJSZE POLSKIE PIOSENKI

Po raz kolejny zabrzmią najpiękniejsze, polskie piosenki z lat 60. i 70. w wykonaniu wokalisty i gitarzysty Janusza Cedro. Zapraszamy na koncert z cyklu "Rozśpiewany Dolny Śląsk" w piątek, 26 lipca do Cieplic. pokaż więcej »

Dodano: 23.07.2024 10:00

Fotorelacja z 24. Summer Guitar Festival. Krzyżowa 2024

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z 24. Summer Guitar Festival, który odbył się w dniach 14-21 lipca 2024 w Krzyżowej. pokaż więcej »

Dodano: 18.07.2024 10:55

XXV Festiwal Bachowski Świdnica

Festiwal Bachowski Świdnica świętuje w tym roku swoje ćwierćwiecze. XXV edycja odbędzie się w Świdnicy i licznych pobliskich miejscowościach w dniach od 18 do 28 lipca. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 06:00

DOLNOŚLĄSKIE KONCERTY LETNIE

W sierpniu zapraszamy do Wrocławia na 10 koncertów, które odbędą się w ramach nowego cyklu "Dolnośląskie Koncerty Letnie" pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 05:00

Country pod Śnieżką

10 sierpnia od godziny 16:00 zapraszamy na jeleniogórskie Błonie gdzie odbędzie się 11. odsłona Pikniku Country pod Śnieżką. pokaż więcej »

Dodano: 15.07.2024 05:00

“Bliskie Kino” i Festiwal Filmowy Spektrum

Letnie pokazy filmów w dolnośląskich plenerach. Od 22 czerwca do 14 września odbędzie się pięć projekcji kinowych hitów z ostatnich lat. “Bliskie Kino” zawita do Szczepanowa, Duszników Zdrój, Obornik Śląskich, Świebodzic i Kamiennej Góry. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)