Wydawca:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Redaktorka:

prof. dr hab. Marta Smolińska

Osoby autorskie:

Marta Smolińska, Katarzyna Słoboda, Pawłeł Polit, Dawid Crowley, Veronika Rudorfer i Irina Hiebert Grun.

Projekt:

Łukasz Paluch, AnoMalia art studio

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Udostępnij:

Dodano:

29.11.2024 13:52

Janusz Bałdyga. Monografia / Zapowiedź

W 2025 roku będzie miała miejsce 50. rocznica pracy twórczej Janusza Bałdygi – artysty ze wszech miar wyjątkowego, wybitnego, który do tej pory nie doczekał się niestety żadnego opracowania monograficznego.

Z tej okazji Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu wyda monograficzną książkę o twórczości artysty, która jednocześnie będzie początkiem serii wydawnictw poświęcony sztuce performance w Polsce i we Wrocławiu.

Założeniem programowym książki jest przedstawienie na podstawie twórczości Janusza Bałdygi, złożonej, wielopłaszczyznowej postawy artystycznej kształtującej się na przełomie lat 70-tych i 80-tych. Pokazanie wpływu sztuki postkonceptualnej, nowej ekspresji i dramatu stanu wojennego na rozwój, skalę i charakter działań artystycznych lat 80 – tych. Wskazanie znaczenia przestrzeni peryferyjnych decydujących o zachowaniu ciągłości najbardziej wartościowych procesów i postaw niezależnej sztuki polskiej również w obszarze alternatywnej edukacji artystycznej.

Powstanie dwujęzyczna, pierwsza monografia twórczości jednego z najważniejszych polskich, żyjących artystów, Janusza Bałdygi. Książka z jednej strony będzie pogłębioną analizą i kontekstualizacją dorobku artysty, z drugiej pracą badawczą nad zjawiskami w przestrzeniach sztuki polskiej lat 70 – 80 tych o raz studium badawczym współczesnej polskiej sztuki performans i jej związków z rzeźbą i sztuką intermedialną.

Książka pod redakcją prof. dr hab. Marty Smolińskiej będzie składać się z trzech dopełniających się części.
Pierwszą stanowić będzie zbiór esejów, krytycznych opracowań analizujących konkretne problemy, zjawiska czy działania wyróżniające postawę twórczą Janusza Bałdygi. Planujemy teksty między innymi: Marty Smolińskiej, Katarzyny Słobody, Pawła Polita, Dawid Crowley, Veroniki Rudorfer i Irina Hiebert Grun.
Drugą część wypełnią rozmowy z wybranymi protagonistami zarówno artystami, uczestnikami jaki i animatorami życia artystycznego tamtego czasu oraz wybór tekstów archiwalnych. Część trzecią stanowić będzie opracowanie chronologii wydarzeń, z którymi związana jest droga twórcza artysty, oś czasu, bibliografie książek, katalogów, czasopism oraz indeksy.

Książkę zaprojektuje Łukasz Paluch, AnoMalia art studio.

Biogram artysty:
Janusz Bałdyga (ur. 1954 w Lublinie); w latach 1974-79 studiował w ASP na Wydziale Malarstwa w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1979 w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Członek i współzałożyciel grupy artystycznej PRACOWNIA (1976-81), współprowadzący z Jerzym Onuchem i Łukaszem Szajną Galerię Pracownia w Studenckim Centrum Środowisk Artystycznych Dziekanka (1976-79) w Warszawie. Od 1979 jest członkiem teatru Akademia Ruchu. Obecnie jest pedagogiem w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu gdzie prowadzi Pracownię Sztuki Performance na Wydziale Rzeźby. Jest autorem rysunków, obiektów, instalacji, performance i działań ulicznych. Brał udział w licznych wystawach, sympozjach i manifestacjach artystycznych w kraju i za granicą m.in. w Galerie Donguy, Paryż, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, Interdruck Schipper Patitz, Lipsk, Galerii Awangarda BWA, Wrocław, Galerii Labirynt 2, Lublin, Galeria Wschodnia, Łódź, Ośrodku Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski oraz licznych projektach w Niemczech, Holandii, Szkocji, Austrii, Rosji, Tajwanie, Białorusi, Szwajcarii, Izraelu, Norwegii, Hiszpanii, Japonii, Indonezji, Kanadzie, USA.
Janusz Bałdyga zajmuje się w sztuce przede wszystkim działaniami typu performance.Wypracowywał swój oryginalnycharakter wypowiedziartystycznych, w których konsekwentnie redukuje język i środki artykulacji, kreatywnie wykorzystując proste elementy tworząc z nich elementarne struktury – linię, okrąg, prostokąt, punkt. Bałdyga posługuje się pojęciem „miejsca znaczone”, w których ogromne znaczenie ma wyczucie przestrzeni i jej uwarunkowań oraz dynamika, jaką wnosi w nią obecność człowieka. Ciało artysty staje się również elementem konstrukcyjnym, narzędziem opisania przestrzeni, świadectwem zmagania się z materią (Wychylenia, Uwaga granica). Balansowanie wokół punktu krytycznego i próba uaktywnienia sfery utajnionej nieustannie towarzyszy jego działaniom. Prace performatywne Bałdygi w dużym stopniu nasuwają poczucie wciągania widza w przestrzeń i przebieg rytuału. Ich podtekst społeczny, polityczny czy filozoficzny nie
pozostawia wątpliwości co do kraju i tradycji pochodzenia artysty, a zarazem nie zaciera uniwersalnego wymiaru tak bardzo indywidualnych komunikatów. Jak sam twierdzi: „Nie jestem komentatorem, ale sprawcą konkretnej sytuacji, która z całą pewnością usytuowana w konkretnym czasie i przestrzeni nie może być wolna od odniesień społecznych i politycznych”.

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 25.11.2024 13:01

Fotorelacja z premiery spektaklu „Maria Skłodowska-Curie w mowie obronnej”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z premiery spektaklu „Maria Skłodowska-Curie w mowie obronnej” zrealizowanego według tekstu greckiej artystki Efstathii oraz w reżyserii Mariusza Wójtowicza. Premiera odbyła się 22 listopada 2024 r. w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 29.11.2024 14:07

Wrocław performatywny 1957–1989 / Zapowiedź

„Wrocław performatywny 1957-1989” to projekt historyczno-badawczy poświęcony szeroko pojętym działaniom performatywnym związanym z wrocławskim środowiskiem artystycznym drugiej połowy XX wieku. Jego celem jest kompleksowa analiza najważniejszych zjawisk jakie rozegrały się na tym polu we wskazanym okresie, poddając je jednocześnie krytycznej refleksji. Publikacja ta, która ukaże się naładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu w 2025 […] pokaż więcej »

Dodano: 29.11.2024 13:52

Janusz Bałdyga. Monografia / Zapowiedź

W 2025 roku będzie miała miejsce 50. rocznica pracy twórczej Janusza Bałdygi – artysty ze wszech miar wyjątkowego, wybitnego, który do tej pory nie doczekał się niestety żadnego opracowania monograficznego. Z tej okazji Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu wyda monograficzną książkę o twórczości artysty, która jednocześnie będzie początkiem serii wydawnictw poświęcony sztuce performance w […] pokaż więcej »

Dodano: 29.11.2024 13:11

Brittleness / Performance

10 grudnia 2024 (wtorek) o godzinie 18.00 zapraszamy na ostatnie w tym roku wydarzenie z zakresu performance, którego hasłem przewodnim jest słowo „Brittleness”. pokaż więcej »

Dodano: 26.11.2024 12:23

Koncert Hawdalowy „Grajmy Panu na Harfie”

Koncert „Grajmy Panu na harfie" już 30 listopada we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem. W wykonaniu wokalistki Karoliny Lizer usłyszymy pieśni żydowskie i bałkańskie z towarzyszeniem akordeonu i cymbałów. pokaż więcej »

Dodano: 25.11.2024 07:00

Koncert z muzyką na żywo do filmu niemego „Frankenstein”

ZIOM ORCHESTRA - Ziębicka Orkiestra Mandolinistów wykona muzykę do filmu niemego "Frankenstein" z 1910 r. Ten niezwykły pokaz odbędzie się 30 listopada w Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju, a organizowany jest jest w ramach grantów artystycznych Kongresu Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska. pokaż więcej »

Dodano: 25.11.2024 07:00

Karolina Jaklewicz. Geometria w stanie napięcia

Wystawa będzie pokazem retrospektywnym obrazów, wybranych ze wszystkich cykli artystki namalowanych pomiędzy 2002 i 2022 rokiem. Towarzyszy jej w pełni ilustrowany, dwujęzyczny katalog, wydany przez OKiS pod redakcją Doroty Monkiewicz z tekstami Leszka Koczanowicza, Luizy Nader, Piotra Lisowskiego i Doroty Monkiewicz. pokaż więcej »

Dodano: 25.11.2024 06:30

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZECIWKO PRZEMOCY NA KOBIETACH. WYSTAWA W MEDIOLANIE

Razem z UBIK Associazione culturale współorganizujemy w Mediolanie wystawę „Libere perfino di sparire” w ramach Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy na Kobietach. W wystawie udział bierze 17 artystek z różnych krajów. Wernisaż odbędzie się 3 grudnia, a ekspozycja czynna będzie do 15 grudnia.  pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)