Data:

10-12 października 2019

Miejsce:

IMPART, Mazowiecka 17, Wrocław

Udostępnij:

Dodano:

10.10.2019 03:00

BASS & BEAT FESTIVAL

BASS & BEAT FESTIVAL

Już po raz trzeci Bass&Beat Festival zaprezentuje we Wrocławiu najbardziej obiecujących artystów łamiących muzyczne schematy. W programie festiwalu znalazły się koncerty z muzyką na żywo, kreatywne warsztaty i spotkania branżowe. Obok takich zespołów jak DagaDana, Bibobit i Błoto, premierowo usłyszymy koncert Big Bandu Akademii Muzycznej we Wrocławiu w towarzystwie lokalnych muzyków pod hasłem „Piosenki Reglamentowane”.

Bass&Beat to interdyscyplinarne wydarzenie muzyczne, którego punktem wyjścia jest spotkanie wokół basu i beatu i ich obecności we współczesnych brzmieniach. W tym roku, postawiliśmy zarówno na gwiazdy polskiej muzyki instrumentalnej, jak i młodych, obiecujących artystów. W piątek i sobotę, 11 i 12 października, na dwóch scenach Impartu wystąpią takie zespoły jak DagaDana, Bibobit, Błoto, Charles Pakowsky i Mundi. Dodatkowo, usłyszymy zwycięzców tegorocznej odsłony Plebiscytu Bass&Beat konkursu dla początkujących twórców, w którym laureat otrzyma nagrodę w wysokości 5000 złotych. B&B to także wydarzenia otwarte: kreatywne warsztaty, wykłady Music Business, prezentacja prac Katedry Sztuki Mediów.

Wydarzeniem specjalnym będzie koncert, który na długo pozostanie w sercach festiwalowiczów i przywoła różnorakie wspomnienia z lat siedemdziesiątych. Piosenki Reglamentowane, czyli polska muzyka z czasów PRL w zupełnie innych, nowych aranżacjach to wyjątkowy koncert, zarówno dla tych, którzy nagrywali muzykę z radia na klasyczne magnetofony, jak i wszystkich miłośników polskiej piosenki. Big Band Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego pod dyrekcją Bartosza Pernala przygotował specjalne aranżacje takich przebojów jak: „07 zgłoś się”, „Krakowski spleen”, czy „Nie pytaj o Polskę”. Wraz z muzykami Akademii Muzycznej na scenie pojawią się wrocławscy soliści: Natalia Lubrano, Kasia Mirowska, Adrianna Styrcz, Wojciech Myrczek, João de Sousa, Kuba Stankiewicz i Mariusz Kiljan.

W programie festiwalu znalazły się również wydarzenia dodatkowe, podczas których uczestnicy będą mogli poznać warsztat twórczego działania, czy zdobyć merytoryczną wiedzę o rynku muzycznym od największych specjalistów w branży. Gośćmi specjalnymi wykładów Music Business będą m.in. przedstawiciele ZAIKSU, Akademii Trenerów Biznesu, czy wytwórni KAYAX. Warsztaty Creative Workshops z beatboxu, djki i produkcji muzyki poprowadzą Zgas, DJ Skipless i Vojto Monteur.

 

 

Za wizualną część wydarzenia odpowiadać będą młodzi twórcy związani z Katedrą Sztuki Mediów, którzy do każdego koncertu przygotowują dedykowane projekcje wideo art.

BIO ARTYSTÓW:

DAGADANA od 2008 znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Wszystko zaczęło się od spotkania na warsztatach jazzowych w Krakowie gdzie wspólna fascynacja muzyką była zalążkiem przyjaźni i powstania zespołu. Polska i Ukraina są sąsiednimi krajami i oba należą do grupy Słowiańskiej – języki są podobne tradycje i obyczaje również. Poszukując w nich muzycznych inspiracji można zauważyć wiele zaskakujących podobieństw, ale także i różnic – które wpływają na odrębność kultur i ich wyjątkowość. Na nowej płycie “Meridian 68” znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Trzon nowego albumu „Meridian 68” stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artyści inspiracji szukali w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach.

“Meridian 68” był nominowany do nagrody “FRYDERYK” w kategorii ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI. Płyta została także najwyżej ocenionym (#48) polskim albumem w ramach rocznego podsumowania World Music Charts Europe 2016 – czyli selekcji najlepszych płyt world music typowanych przez dziennikarzy radiofonii publicznych w Europie. W zestawieniu Transglobal World Music Charts, wśród 100 najlepszych płyt, zespół uplasował się na #68 pozycji. “Meridian 68” będzie wydany również w Chinach i w Niemczech.

BIBOBIT, właśnie zostali laureatami jubileuszowego konkursu Męskie Granie Young, do którego wybrali ich ambasadorowie tego przedsięwzięcia – Tomasz Organek oraz Piotr Stelmach z Programu Trzeciego Polskiego Radia. Ten muzyczny septet uwielbia improwizacje i świadomie przekracza granice gatunkowe, co podkreśla tytuł ich debiutanckiego albumu „Podróżnik”. W wyjątkowy sposób łączą się tu żywiołowy jazz z elektroniką i jest to siła zarówno ich nagrań jak i występów na żywo.
 Swoją wyprawę rozpoczęli od utworu Plotka. Wzięła w nim udział Urszula Dudziak, która o twórczości Bibobitu mówi: „W tej muzyce jest wolność i to mnie bardzo inspiruje”! W tym roku na koncertach zaskoczą przedpremierowym materiałem, który stopniowo będą promować kolejnymi singlami, a w postaci wydawnictwa ukaże się on w 2020 r. Autorami projektu są Daniel Moszczyński i Bartek Pietsch – duet producencki, który inspiruje i jednoczy jazz, elektronika oraz hip-hop. To zespół, którego nie da się opisać jednym zdaniem, ponieważ świadomie przekracza granice gatunkowe. „Chcemy podejść do tematu inaczej. Połączyć jazzowe harmonie i improwizacje z rapem, podsmażyć je na elektronicznych tłustych brzmieniach i doprawić muzycznymi skojarzeniami każdego z nas. Bo w Bibobicie każdy jest trochę z innego świata. Kochamy żywe brzmienia, a nowoczesność bardzo nas inspiruje. „Robimy jazz, groove, hip-hop, melodie, śpiewy i rymy.” Nie lubimy mówić dla kogo tworzymy. No chyba, że mowa o pasji, dla niej zawsze! Tylko w ubiegłym roku ich występy poprzedzały koncerty m. in. takich artystów jak Cory Henry czy Keyon Harrold.

BŁOTO to zespół, który zrodził się z przypadku jak kałuża po deszczu. Latem 2018 na trasie koncertowej wrocławskiego septetu EABS pomiędzy Brzegiem Dolnym, Łodzią i Sopotem wypadał dzień wolny między koncertami. W drodze do trójmiasta skład coraz bardziej się uszczuplał. W samochodzie został Marek Pędziwiatr (instrumenty klawiszowe / syntezatory), Paweł Stachowiak (bass), Marcin Rak (perkusja), Olaf Węgier (saksofon tenorowy) oraz Maciek Jakimiuk (realizator dźwięku). Jest to muzyka mocno osadzona w brutalnych hip-hopowych groovach, odwołujących się bardzo luźno do brzmienia lat 90-tych. Jest to muzyka brudna i bezkompromisowa, której siła leży w bębnach i basie. W pewnym sensie również radykalna. Oddaje klimat czasów w których powstawała. Czasów wyraźnych podziałów społecznych, mowy nienawiści, rosnącego nacjonalizmu, brutalności policji, nepotyzmu, układów politycznych i rozmontowywania struktur państwa prawa. Album Błoto – Erozje Gleby, ukaże się nakładem Astigmatic Records na przełomie 2019 i 2020 roku.

CHARLES PAKOWSKY to zespół czterech indywidualności i ośmiu charakterów, bo każdy ma swojego Jackyll’a i Hyde’a. Elektroniczne brzmienia łączą z akustycznymi instrumentami w jednym pulsującym rytmie. Lubią refleksyjne teksty w prostych melodiach i wspólne śpiewanie na głosy. Ponad czystością i równością wykonania cenią sobie wysokie w emocjonalności loty. Debiutowali w 2017 roku na Slot Art Festiwalu w Lubiążu i już jesienią zdobyli I miejsce na Festiwalu Noffa, rok później pierwsze miejsca na Festiwalu Muzyczna Jesień w Grodkowie, oraz na Przeglądzie Zespołów Muzycznych we Wrocławiu. W tym roku zdobyli II miejsce na Festiwalu Wschody w Lublinie. Obecnie pracują nad debiutancką epką i marzą o zainfekowaniu internetu swoją muzyką. Nie lubią pisać w osobie trzeciej.

MUNDI czyli Dorota Kołodziej, Marzena Cybulka, Michał Wilczyński. W początkowej fazie pracy zespół „rozebrał” z dotychczasowych form kilka znanych utworów i stworzył nowe, własne aranże, stawiając na rzemiosło oraz artyzm wykonania poszczególnych elementów. W zespole każdy jest niejako instrumentem, realizującym osobną linię melodyczną we wspólnym brzmieniu. Ich muzyka jest oszczędna w środkach, esencjonalna, obfita w pauzy, nie brakuje w niej jednak bogactwa formy, energii i pasji. Ważny jest uważny kontakt z odbiorcą, przekaz muzyczny i jego treść, stanowiące spójną opowieść. Podczas koncertów gramy własne utwory oraz znane słuchaczom, specjalnie zaaranżowane tematy muzyczne. Aktualnie Mundi pracują nad autorskim repertuarem, a na przełomie 2019/2020 roku planują wydać studyjny album.

http://www.bassandbeat.pl
https://www.facebook.com/BassBeatFestival

Sprzedaż biletów:

1 dzień https://bit.ly/2lWiN3M
2 dzień https://bit.ly/2migQiv

 

ORGANIZATORZY: POLSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE WROCŁAW, AGENCJA ART ANIMA.
WSPÓŁORGANIZATOR: OŚRODEK KULTURY I SZTUKI WE WROCŁAWIU
SPONSORAMI FESTIWALU SĄ FORTINET, BETACOM, VENTURE.
MECENAT: WROCŁAW MIASTO SPOTKAŃ

Wydarzenie współfinansowane z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 01.10.2024 12:44

REJESTRACJA NA KONGRES KULTURY WROCŁAWIA I DOLNEGO ŚLĄSKA

Zachęcamy do rejestracji na Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska, który odbędzie się pod hasłem „Sztuka współpracy" 25-26 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2024 01:00

„Lobster” – prapremiera

Trwa sprzedaż biletów na premierę spektaklu „Lobster” opartego na prawdziwej historii kobiety walczącej z kryzysem choroby terminalnej poprzez działania w mediach społecznościowych i akcje społeczne. Bilety do nabycia na: ekobilet.pl pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 11:01

Urszula Kozioł laureatką NIKE 2024

Wrocławska poetka otrzymała Nagrodę Literacką NIKE za tom poetycki „Raptularz" wydany w ubiegłym roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Serdecznie gratulujemy! pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 09:30

„Muzyczne Czwartki” w Jeleniej Górze 2024

„Październikowa jesień” to koncert kameralny w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze, który odbędzie się 10 października w Galerii Karkonoskiej. pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 09:00

Koncerty „Z klasyką przez Polskę”/ Rafał Blechacz

Zapraszamy na recitale Rafała Blechacza na Dolnym Śląsku, które odbędą się w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę" w dniach 11-13 października. W programie utwory Beethovena i Chopina. pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 09:00

TOMASZ DOMAŃSKI „Obraz nie Obraz”

Polecamy wystawę Tomasza Domańskiego w BWA Kielce. Wystawie towarzyszy album- retrospektywa działań artystycznych Domańskiego w latach 1983 – 2023, którego wydawcą jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 08:30

Zakrzowska Sobota Muzyczna | Koncert papieski

Zapraszamy na koncert papieski w wykonaniu Tomasza Głuchowskiegi i Michała Chorosińskiego, który odbędzie się 12 października w Kościele pw Św. Jana Apostoła na wrocławskim Zakrzowie. pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 08:00

Spotkanie na temat książki „Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice”

Spotkanie promujące książkę „Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice" Marty Hożewskiej. W swoim reportażu autorka wnikliwie opisuje realia jednego z najsłynniejszych targowisk we Wrocławiu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)