Data:

10-12 października 2019

Miejsce:

IMPART, Mazowiecka 17, Wrocław

Udostępnij:

Dodano:

10.10.2019 03:00

BASS & BEAT FESTIVAL

BASS & BEAT FESTIVAL

Już po raz trzeci Bass&Beat Festival zaprezentuje we Wrocławiu najbardziej obiecujących artystów łamiących muzyczne schematy. W programie festiwalu znalazły się koncerty z muzyką na żywo, kreatywne warsztaty i spotkania branżowe. Obok takich zespołów jak DagaDana, Bibobit i Błoto, premierowo usłyszymy koncert Big Bandu Akademii Muzycznej we Wrocławiu w towarzystwie lokalnych muzyków pod hasłem „Piosenki Reglamentowane”.

Bass&Beat to interdyscyplinarne wydarzenie muzyczne, którego punktem wyjścia jest spotkanie wokół basu i beatu i ich obecności we współczesnych brzmieniach. W tym roku, postawiliśmy zarówno na gwiazdy polskiej muzyki instrumentalnej, jak i młodych, obiecujących artystów. W piątek i sobotę, 11 i 12 października, na dwóch scenach Impartu wystąpią takie zespoły jak DagaDana, Bibobit, Błoto, Charles Pakowsky i Mundi. Dodatkowo, usłyszymy zwycięzców tegorocznej odsłony Plebiscytu Bass&Beat konkursu dla początkujących twórców, w którym laureat otrzyma nagrodę w wysokości 5000 złotych. B&B to także wydarzenia otwarte: kreatywne warsztaty, wykłady Music Business, prezentacja prac Katedry Sztuki Mediów.

Wydarzeniem specjalnym będzie koncert, który na długo pozostanie w sercach festiwalowiczów i przywoła różnorakie wspomnienia z lat siedemdziesiątych. Piosenki Reglamentowane, czyli polska muzyka z czasów PRL w zupełnie innych, nowych aranżacjach to wyjątkowy koncert, zarówno dla tych, którzy nagrywali muzykę z radia na klasyczne magnetofony, jak i wszystkich miłośników polskiej piosenki. Big Band Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego pod dyrekcją Bartosza Pernala przygotował specjalne aranżacje takich przebojów jak: „07 zgłoś się”, „Krakowski spleen”, czy „Nie pytaj o Polskę”. Wraz z muzykami Akademii Muzycznej na scenie pojawią się wrocławscy soliści: Natalia Lubrano, Kasia Mirowska, Adrianna Styrcz, Wojciech Myrczek, João de Sousa, Kuba Stankiewicz i Mariusz Kiljan.

W programie festiwalu znalazły się również wydarzenia dodatkowe, podczas których uczestnicy będą mogli poznać warsztat twórczego działania, czy zdobyć merytoryczną wiedzę o rynku muzycznym od największych specjalistów w branży. Gośćmi specjalnymi wykładów Music Business będą m.in. przedstawiciele ZAIKSU, Akademii Trenerów Biznesu, czy wytwórni KAYAX. Warsztaty Creative Workshops z beatboxu, djki i produkcji muzyki poprowadzą Zgas, DJ Skipless i Vojto Monteur.

 

 

Za wizualną część wydarzenia odpowiadać będą młodzi twórcy związani z Katedrą Sztuki Mediów, którzy do każdego koncertu przygotowują dedykowane projekcje wideo art.

BIO ARTYSTÓW:

DAGADANA od 2008 znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Wszystko zaczęło się od spotkania na warsztatach jazzowych w Krakowie gdzie wspólna fascynacja muzyką była zalążkiem przyjaźni i powstania zespołu. Polska i Ukraina są sąsiednimi krajami i oba należą do grupy Słowiańskiej – języki są podobne tradycje i obyczaje również. Poszukując w nich muzycznych inspiracji można zauważyć wiele zaskakujących podobieństw, ale także i różnic – które wpływają na odrębność kultur i ich wyjątkowość. Na nowej płycie “Meridian 68” znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Trzon nowego albumu „Meridian 68” stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artyści inspiracji szukali w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach.

“Meridian 68” był nominowany do nagrody “FRYDERYK” w kategorii ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI. Płyta została także najwyżej ocenionym (#48) polskim albumem w ramach rocznego podsumowania World Music Charts Europe 2016 – czyli selekcji najlepszych płyt world music typowanych przez dziennikarzy radiofonii publicznych w Europie. W zestawieniu Transglobal World Music Charts, wśród 100 najlepszych płyt, zespół uplasował się na #68 pozycji. “Meridian 68” będzie wydany również w Chinach i w Niemczech.

BIBOBIT, właśnie zostali laureatami jubileuszowego konkursu Męskie Granie Young, do którego wybrali ich ambasadorowie tego przedsięwzięcia – Tomasz Organek oraz Piotr Stelmach z Programu Trzeciego Polskiego Radia. Ten muzyczny septet uwielbia improwizacje i świadomie przekracza granice gatunkowe, co podkreśla tytuł ich debiutanckiego albumu „Podróżnik”. W wyjątkowy sposób łączą się tu żywiołowy jazz z elektroniką i jest to siła zarówno ich nagrań jak i występów na żywo.
 Swoją wyprawę rozpoczęli od utworu Plotka. Wzięła w nim udział Urszula Dudziak, która o twórczości Bibobitu mówi: „W tej muzyce jest wolność i to mnie bardzo inspiruje”! W tym roku na koncertach zaskoczą przedpremierowym materiałem, który stopniowo będą promować kolejnymi singlami, a w postaci wydawnictwa ukaże się on w 2020 r. Autorami projektu są Daniel Moszczyński i Bartek Pietsch – duet producencki, który inspiruje i jednoczy jazz, elektronika oraz hip-hop. To zespół, którego nie da się opisać jednym zdaniem, ponieważ świadomie przekracza granice gatunkowe. „Chcemy podejść do tematu inaczej. Połączyć jazzowe harmonie i improwizacje z rapem, podsmażyć je na elektronicznych tłustych brzmieniach i doprawić muzycznymi skojarzeniami każdego z nas. Bo w Bibobicie każdy jest trochę z innego świata. Kochamy żywe brzmienia, a nowoczesność bardzo nas inspiruje. „Robimy jazz, groove, hip-hop, melodie, śpiewy i rymy.” Nie lubimy mówić dla kogo tworzymy. No chyba, że mowa o pasji, dla niej zawsze! Tylko w ubiegłym roku ich występy poprzedzały koncerty m. in. takich artystów jak Cory Henry czy Keyon Harrold.

BŁOTO to zespół, który zrodził się z przypadku jak kałuża po deszczu. Latem 2018 na trasie koncertowej wrocławskiego septetu EABS pomiędzy Brzegiem Dolnym, Łodzią i Sopotem wypadał dzień wolny między koncertami. W drodze do trójmiasta skład coraz bardziej się uszczuplał. W samochodzie został Marek Pędziwiatr (instrumenty klawiszowe / syntezatory), Paweł Stachowiak (bass), Marcin Rak (perkusja), Olaf Węgier (saksofon tenorowy) oraz Maciek Jakimiuk (realizator dźwięku). Jest to muzyka mocno osadzona w brutalnych hip-hopowych groovach, odwołujących się bardzo luźno do brzmienia lat 90-tych. Jest to muzyka brudna i bezkompromisowa, której siła leży w bębnach i basie. W pewnym sensie również radykalna. Oddaje klimat czasów w których powstawała. Czasów wyraźnych podziałów społecznych, mowy nienawiści, rosnącego nacjonalizmu, brutalności policji, nepotyzmu, układów politycznych i rozmontowywania struktur państwa prawa. Album Błoto – Erozje Gleby, ukaże się nakładem Astigmatic Records na przełomie 2019 i 2020 roku.

CHARLES PAKOWSKY to zespół czterech indywidualności i ośmiu charakterów, bo każdy ma swojego Jackyll’a i Hyde’a. Elektroniczne brzmienia łączą z akustycznymi instrumentami w jednym pulsującym rytmie. Lubią refleksyjne teksty w prostych melodiach i wspólne śpiewanie na głosy. Ponad czystością i równością wykonania cenią sobie wysokie w emocjonalności loty. Debiutowali w 2017 roku na Slot Art Festiwalu w Lubiążu i już jesienią zdobyli I miejsce na Festiwalu Noffa, rok później pierwsze miejsca na Festiwalu Muzyczna Jesień w Grodkowie, oraz na Przeglądzie Zespołów Muzycznych we Wrocławiu. W tym roku zdobyli II miejsce na Festiwalu Wschody w Lublinie. Obecnie pracują nad debiutancką epką i marzą o zainfekowaniu internetu swoją muzyką. Nie lubią pisać w osobie trzeciej.

MUNDI czyli Dorota Kołodziej, Marzena Cybulka, Michał Wilczyński. W początkowej fazie pracy zespół „rozebrał” z dotychczasowych form kilka znanych utworów i stworzył nowe, własne aranże, stawiając na rzemiosło oraz artyzm wykonania poszczególnych elementów. W zespole każdy jest niejako instrumentem, realizującym osobną linię melodyczną we wspólnym brzmieniu. Ich muzyka jest oszczędna w środkach, esencjonalna, obfita w pauzy, nie brakuje w niej jednak bogactwa formy, energii i pasji. Ważny jest uważny kontakt z odbiorcą, przekaz muzyczny i jego treść, stanowiące spójną opowieść. Podczas koncertów gramy własne utwory oraz znane słuchaczom, specjalnie zaaranżowane tematy muzyczne. Aktualnie Mundi pracują nad autorskim repertuarem, a na przełomie 2019/2020 roku planują wydać studyjny album.

http://www.bassandbeat.pl
https://www.facebook.com/BassBeatFestival

Sprzedaż biletów:

1 dzień https://bit.ly/2lWiN3M
2 dzień https://bit.ly/2migQiv

 

ORGANIZATORZY: POLSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE WROCŁAW, AGENCJA ART ANIMA.
WSPÓŁORGANIZATOR: OŚRODEK KULTURY I SZTUKI WE WROCŁAWIU
SPONSORAMI FESTIWALU SĄ FORTINET, BETACOM, VENTURE.
MECENAT: WROCŁAW MIASTO SPOTKAŃ

Wydarzenie współfinansowane z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

AKTUALNOŚCI

Dodano: 07.12.2022 11:36

State of Glass | Wystawa powarsztatowa | e-Glass Festival 2022

Od 16-31 grudnia 2022 zapraszamy do Laboratorium Szkła w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze na wystawę powarsztatową jednej z najbardziej spektakularnych imprez, które organizujemy na Dolnym Śląsku, czyli State of Glass. Dolnośląskich Warsztatów i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu. pokaż więcej »

Dodano: 06.12.2022 14:45

MIESIĘCZNIK ODRA 12/2022

DYMKOWSKI o pogrobowym sarmatyzmie • ŁUCZAK: Gen. Armagedon • GAJDZIŃSKI: Rok 2022 ku pamięci • NICIEJA: O „szkodliwej kresomanii” • Pożegnania z Rosją: BECKER, MIZURO • Rozmowy z GLUZĄ i LUCCHESIM ROMANOWICZOWA •AUGUSTYNIAK: Na targu III Rzeszy • MANTEUFFEL • KRÜGER z Dziennika pandemii • CEMBRZYŃSKA o sztuce szkła • URBANEK pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 06:00

Koncert JARMUŻEK / PAKOWSKA

Serdecznie zapraszamy wraz z artystami i Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, na magiczny koncert “Jarmużek / Pakowska”, który odbędzie się 8 grudnia 2022, w przestrzeni Sztygarówka, w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, godz. 18:00.     JARMUŻEK / PAKOWSKA Ten wrocławski duet łączy dolnośląskie pieśni ludowe z jazzem i elektroniką. Charyzmatyczna wokalistka, entuzjastka […] pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 05:30

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań. Współczesny teatr radykalny: przypadki Olivera Frljića, Janeza Janšy i Žigii Divjaka

Do udziału UOP zaproszeni zostali tym razem nie tylko polscy badacze i badaczki, ale i goście z Ukrainy, Białorusi, Czech i Słowenii, którzy zaprezentują w trakcie wykładów i seminariów dorobek awangard teatralnych swoich krajów oraz podejmą próbę refleksji nad ich współczesnymi aspektami. Wykład w języku angielskim. pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 05:00

LUDOBÓJSTWO. Spektakl o Pier Paolo Pasolinim

Dramat "Ludobójstwo" Jacka Żebrowskiego oparty jest na tekstach włoskiego intelektualisty, pisarza i reżysera Piera Paolo Pasoliniego. Zapraszamy na zdarzenie teatralne w tym samym tytule w reżyserii czervo01 w dniu 10 grudnia 2022 o godzinie 19.00 do Wolskiego Centrum Kultury w Warszawie. pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 04:30

VII Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga: Muzyczna zaduma po raz dwunasty.

Zimowe, przedświąteczne dni sprzyjają zadumie, zatrzymaniu i słuchaniu muzyki w pięknych wnętrzach. Taką atmosferę potrafią stworzyć Koncerty Adwentowe w późnobarokowym kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy. Fundacja Dobrej Muzyki po raz dwunasty zaprasza na dwa popołudnia z muzyką, w czasie których zabrzmią organy Schlaga z 1870 roku. W dwie niedziele adwentu, tuż przed […] pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 04:00

XXXIII Polsko- Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”

Zachęcamy do zapoznania się z październikowym programem cyklu Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, w ramach którego przez cały rok organizowane są koncerty, wykłady, prelekcje i spotkania. pokaż więcej »

Dodano: 05.12.2022 03:00

Koncert „Kolęda jest kobietą”

Serdecznie zapraszamy na koncert: "Kolęda jest kobietą". Projekt ten na co dzień i od święta tworzą cztery znakomite instrumentalistki: Kasia Pakowska, Joanna Dudkowska, Aleksandra Awtuszewska i Małgorzata Koperska. Usłyszymy autorskie aranżacje znanych kolęd. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)