Data

24 sierpnia 2018 –12 października 2018
Wernisaż: 24 sierpnia 2018, godz. 18.00
Oprowadzanie kuratorskie: 22 września 2018 o godz. 12:13

Miejsce

Galeria FOTO-GEN
Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław
tel. 71 344 78 40
e-mail: galeria.foto-gen@okis.pl

Galeria czynna

Od wtorki do piątku w godz. 10.00–18.00; sobota-niedziela w godz. 11.00-19.00

Bilety

Normalny 4 zł, ulgowy 2 zł

Udostępnij:

Dodano:

24.08.2018 05:00

Negocjowanie tożsamości. Między realnym a wirtualnym w fotografii XXI wieku

Galeria Foto-Gen we Wrocławiu zaprasza 24 sierpnia 2018 o godz. 18.00 na wernisaż wystawy  Negocjowanie tożsamości. Między realnym a wirtualnym w fotografii XXI wieku. Wystawa konfrontuje ze sobą różne najnowsze sposoby wypowiedzi, od fotografii analogowej, poprzez fotokolaż, po fotomontaż komputerowy i panoramy fotograficzne. Zadaje pytanie, czy we współczesnej praktyce ważna jest kategoria dokumentu i mimesis, czy też techniki oparte na różnorodnym montażu?

 

Międzynarodowa ekspozycja około siedemdziesięciu prac, także wideo, której kuratorem jest krytyk dr Krzysztof Jurecki, analizuje problematykę tożsamości artystycznej w różnych jej aspektach: od odkrywania waloru metafory teoretycznie prostego i archaicznego świata (Simon Crofts),  bądź zglobalizowanego (Tadeusz Piotr Prociak), do patrzenia na jego rozwój przez pryzmat dziecka (Michaela Spurna). Inaczej ten problem analizuje Kamila Rosińska, która szuka swego ocalenia w afrykańskim animizmie czy Ji Hyun Kwon badająca problem „winy” różnych kulturowo ludzi. Także neofeminizm (Magdalena Samborska) odnosi się do kategorii tożsamości, ale na innej zasadzie, wykorzystując maskowanie jednostkowej osobowości, co nieobce jest zacieraniu pamięci, a więc i tożsamości w pracach Sylwii Kowalczyk. W stronę fotografii imaginatywnej, odwołującej się do tradycji dokumentu, zmierza od lat Leszek Żurek poruszający problem zacierania się tożsamości lokalnej. Krzysztof Ligęza dokumentuje obyczajowość i żywotność autentycznego kultu religijnego na Podkarpaciu (przydrożne kapliczki), wyznaczając w ten sposób lokalne „osie świata”.

Ekspozycja potwierdza popularną tezę, że dla oblicza współczesnej kultury definiowanie tożsamości jest w dalszym ciągu bardzo ważnym problemem. Bez niego znikają takie określenia, jak naród i społeczeństwo, a w dalszej konsekwencji sztuka.

Dla najnowszej praktyki ważna jest zarówno dokumentalna w formie kategoria mimesis, tzw. techniki alternatywne, jak i wszelkie metody montażu. Najnowsze pole fotografii jest bardzo urozmaicone, co ma zalety, ale także aspekty negatywne, być może prowadzące do pauperyzacji fotografii artystycznej zamieniając ją w trywialną rozrywkę, czemu ideowo przeciwstawia się ta ekspozycja. Warto zaznaczyć, że wystawa ma swoją określoną dramaturgię. Rozpoczyna ją Simon Crofts „Wielkim łukiem” a kończy Krzysztof Ligęza.

Pokaz czynny jest do 12 października 2018 r. Towarzyszy mu katalog z tekstem
K. Jureckiego pt. Nie tylko o tożsamości…

 

Krzysztof Jurecki, kurator wystawy

Artyści: Kamila Rosińska (PL/UK), Michaela Spurna (Cz), Simon Crofts (UK), Ji Hyun Kwon (Korea, Germany), Sylwia Kowalczyk (PL/UK), Tadeusz Prociak (PL), Leszek Żurek (PL), Magdalena Samborska (PL), Krzysztof Ligęza (PL)

 

Drodzy Państwo, ze względu na duże zainteresowanie zwiedzających oraz niepodważalny, wysoki poziom międzynarodowej, zbiorowej wystawy „Negocjowanie tożsamości. Między realnym a wirtualnym w fotografii XXI wieku”, podjęliśmy decyzję o przedłużeniu czasu ekspozycji do 12 października 2018 roku.

 

Ponadto  przygotowaliśmy dla Państwa dodatkową atrakcję, jaką będzie oprowadzanie kuratorskie dr Krzysztofa Jureckiego, które odbędzie się w sobotę, 22 września o godz.12:13.

 

Zapraszamy serdecznie!

 

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 01.10.2024 12:44

REJESTRACJA NA KONGRES KULTURY WROCŁAWIA I DOLNEGO ŚLĄSKA

Zachęcamy do rejestracji na Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska, który odbędzie się pod hasłem „Sztuka współpracy" 25-26 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. pokaż więcej »

Dodano: 18.09.2024 01:00

„Lobster” – prapremiera

Trwa sprzedaż biletów na premierę spektaklu „Lobster” opartego na prawdziwej historii kobiety walczącej z kryzysem choroby terminalnej poprzez działania w mediach społecznościowych i akcje społeczne. Bilety do nabycia na: ekobilet.pl pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 11:01

Urszula Kozioł laureatką NIKE 2024

Wrocławska poetka otrzymała Nagrodę Literacką NIKE za tom poetycki „Raptularz" wydany w ubiegłym roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Serdecznie gratulujemy! pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 09:30

„Muzyczne Czwartki” w Jeleniej Górze 2024

„Październikowa jesień” to koncert kameralny w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze, który odbędzie się 10 października w Galerii Karkonoskiej. pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 09:00

Koncerty „Z klasyką przez Polskę”/ Rafał Blechacz

Zapraszamy na recitale Rafała Blechacza na Dolnym Śląsku, które odbędą się w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę" w dniach 11-13 października. W programie utwory Beethovena i Chopina. pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 09:00

TOMASZ DOMAŃSKI „Obraz nie Obraz”

Polecamy wystawę Tomasza Domańskiego w BWA Kielce. Wystawie towarzyszy album- retrospektywa działań artystycznych Domańskiego w latach 1983 – 2023, którego wydawcą jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 08:30

Zakrzowska Sobota Muzyczna | Koncert papieski

Zapraszamy na koncert papieski w wykonaniu Tomasza Głuchowskiegi i Michała Chorosińskiego, który odbędzie się 12 października w Kościele pw Św. Jana Apostoła na wrocławskim Zakrzowie. pokaż więcej »

Dodano: 07.10.2024 08:00

Spotkanie na temat książki „Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice”

Spotkanie promujące książkę „Miejsce życzliwe. Rzecz o Targu pod Młynem Sułkowice" Marty Hożewskiej. W swoim reportażu autorka wnikliwie opisuje realia jednego z najsłynniejszych targowisk we Wrocławiu. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)