Udostępnij:

Dodano:

29.09.2023 12:03

POLSKO-GRUZIŃSKI FESTIWAL KULTURY W GRUZJI. Promocja polskich artystów zagranicą.        

WSPÓŁPRACA KULTURALNA Z ADŻARIĄ (GRUZJA) W ROKU 2023 W RAMACH POLSKO-GRUZIŃSKIEGO FESTIWALU KULTURY

Powołany do istnienia w roku 2017 Polsko-Gruziński Festiwal Kultury jest przestrzenią współpracy kulturalnej i artystycznej między regionem Dolnego Śląska a gruzińską Autonomiczną Republiką Adżarii. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny i realizuje projekty z różnych dziedzin artystycznych, które często są projektami realizowanymi wspólnie przez artystów z Dolnego Śląska oraz z Adżarii.

 

29 WRZEŚNIA – 29 PAŹDZIERNIKA 2023, Contemporary Art Space w Batumi,
Zviad Gamsakurdis 1/5, – wstęp wolny

Wystawy:
1. „Jak zwierzę”, Tom Swoboda. Kurator: Paweł Bąkowski
2. „Polski self publishing fotograficzny. Ziny i niskonakładowe publikacje”,
Kuratorzy: Krzysztof Orłowski, Paweł Bąkowski
Więcej informacji o wystawach na stronie www.okis.pl/prace-toma-swobody-i-polski-selfpublishing-w-gruzji/

 

20 PAŹDZIERNIKA 2023, godz. 19.00 – wstęp wolny
PAŃSTWOWE CENTRUM MUZYKI W BATUMI
godz. 19.00, Odissei Dimitriadis 1, Batumi

Andrzej Kosendiak – dyrygent
Aldona Bartink, Aleksandra Turalska – sopran,
Daniel Elgersma, Piotr Olech – kontratenor,
Marek Belko, Maciej Gocman – tenor,
Volodymyr Andrushchak, Tomasz Łykowski – bas
WROCŁAW BAROQUE ENSEMBLE


PROGRAM KONCERTU – CZĘŚĆ I

Marcin Józef Żebrowski – Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis:
Deus In Adiutorium
Antiphona 1: Exurgens Maria
Psalmus: Dixit Dominus
Antiphona 2: Intravit Maria
Psalmus: Laudate Pueri
Antiphona 3: Ut audivit
Psalmus: Laetatus Sum
Antiphona 4: Benedicta tu
Psalmus: Nisi Dominus
Antiphona 5: Ex quo facta est
Psalmus: Lauda Jerusalem
Antiphona ad Magnificat: Beatam me dicent

Marcin Józef Żebrowski – Magnificat:
Magnificat anima mea
Quia respexit
Deposuit potentes
Gloria Patri
Antiphona ad Magnificat: Beatam me dicent
Sequentia: Mittit Ad Virginem

przerwa

PROGRAM KONCERTU – CZĘŚĆ II

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – In virtute tua; Laetatus sum; Iesu corona virginum
Completorium:
Cum invocarem
In te, Domine, speravi
Qui habitat
Ecce nunc benedicte
Te lucis ante terminum
In manus tuas
Nunc dimittis

——————————————————————————————————

POLSKA MUZYKA BAROKOWA

Barok to w dość powszechnie akceptowanej, choć oczywiście stanowiącej znaczne uproszczenie, opinii historyków jest reakcją na renesans i reformację protestancką. Polityka Kościoła rzymskokatolickiego u schyłku XVI i w początkach następnego stulecia wpłynęła na obraz życia muzycznego w ośrodkach władzy w Polsce. Pierwsze zwiastuny nowego stylu można obserwować w muzyce komponowanej i wykonywanej już w ostatnich latach XVI wieku i na początku XVII wieku na dworze królewskim Zygmunta III w Warszawie.  Muzykę polskiego baroku, podobnie jak muzykę innych ośrodków, cechowała obecność dwóch stylów: dawnego – stile antico, traktowanego jako zachowawczy (osseruato), oraz stylu nowego, określanego mianem stile moderno. Pierwszy z nich oznaczał kontynuację stylu muzyki renesansu, drugi – wzbogacanie zaś obu środków harmonicznych i fakturalnych, niezbędne dla rozwoju muzyki dramatycznej, kameralnej i solowej, a także dla monumentalnego stylu koncertującego. Style antico i moderno występowały równolegle i przyczyniały się do silnego zróżnicowania formy i brzmienia różnych gatunków muzycznych.

Muzyka polskiego baroku obfitowała w różnorodne formy i gatunki muzyczne: operę, oratoria, msze, instrumentalistykę.  Opera jako reprezentacyjna forma muzyki barokowej przeniknęła do Polski bardzo szybko. Teatr operowy urzeczywistniał najważniejsze elementy sztuki barokowej, zwłaszcza rozwinięte zdobnictwo i skłonność do przepychu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dwór królewski w Warszawie należał do pierwszych poza środowiskiem włoskim ośrodków, gdzie odbywały się przedstawienia teatralne z muzyką.

Twórczość tego czasu należy traktować jako wspólne dzieło kompozytorów polskich i obcych działających w Polsce. Cechą charakterystyczną polskiego baroku było uprawianie muzyki tanecznej. Bogaty zbiór  stanowiły instrumentalne utwory o charakterze użytkowym, służące do tańca, niemniej  przenikanie rytmiki tanecznej do różnych form artystycznych było punktem wyjścia do rozwoju gatunków stylizowanej muzyki tanecznej.

Marcin Józef Żebrowski urodził się około 1710 r., zaś zmarł po roku 1780, jest dzisiaj uważany za jednego z najzdolniejszych XVIII-wiecznych kompozytorów polskich. Wydaje się, iż był on najwybitniejszym kompozytorem jasnogórskim w XVIII w. Już za życia cieszył się wielkim poważaniem. Skrzypek, śpiewak (bas), kompozytor i nauczyciel muzyki. Jego twórczość – tak instrumentalna (m.in. Symfonia Es-dur, Concerto grosso, sonaty triowe, Sonaty, Adagia i Andante pro processione), jak i wokalno-instrumentalna (utwory mszalne bądź przeznaczone na liturgię godzin) – po latach zapomnienia zaczyna znajdować swe miejsce we współczesnym repertuarze koncertowym, stając się jednym z najważniej­szych świadectw świetności muzyki polskiej XVIII w. Obecnie w archiwum jasnogórskim znajduje się 21 sygnowanych manuskryptów z 30 utworami Marcina Józefa Żebrowskiego.

Grzegorz Gerwazy Gorczycki uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora doby późnego baroku, w obrazie tej epoki jest postacią wyróżniającą się na tle innych nie tylko ze względu na walory twórczości, lecz także stosunkowo dużą ilość zachowanych dzieł i dobrze rozpoznaną biografię. Zachowana do naszych czasów twórczość Gorczyckiego obejmuje 50 kompozycji o autorstwie pewnym i 32 utwory mu przypisywane. Jest to niemal wyłącznie polifoniczna muzyka religijna do tekstów łacińskich, tworzona w różnych gatunkach i stylach na potrzeby bogatej liturgii wawelskiej katedry. W dorobku kompozytora znajdziemy utwory wokalne w sięgającym doby renesansu stylu a cappella (motety, hymny, msze), wokalno-instrumentalne w barokowym stylu koncertującym (koncerty wokalne) oraz grupę kompozycji wokalnych (głównie hymnów) z udziałem instrumentów tylko wspierających brzmieniowo partie śpiewaków.

 

 

21 PAŹDZIERNIKA 2023, Państwowe Konserwatorium Muzyczne
im. Zakarii Paliashvili w Batumi, Dimitri Tavdadebui 20 – wstęp wolny

– Warsztaty skrzypcowe z dr Mikołajem Zgółką
– Koncert kameralny WROCŁAW BAROQUE ENSEMBLE

 

 

Dyrektor organizacyjny wydarzeń w Gruzji – Akaki Dzneladze
Dyrektor artystyczny Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury – Igor Wójcik

Patronat honorowy:
Ambasador Polski w Gruzji – Mariusz Maszkiewicz
Przewodniczący Rady Najwyższej Adżarii – Davit Gabaidze
Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Państwowe Centrum Muzyki i Sztuki w Batumi

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu

Partnerzy:
Ambasada Polski w Gruzji

Instytutu Polski w Tbilisi

 

Dofinansowano ze środków:
Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Budżet Samorządu Województwa Dolnośląskiego,

Ministerstwo Kultury, Edukacji i Sportu Autonomicznej Republiki Adżarii

Fundacja KGHM Polska Miedź

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 18.12.2024 04:00

„Lista uchybień”

Spektakl powstały w ramach Kongresu Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska opowiada o aktualnych wyzwaniach pracy w instytucjach kultury oraz oczekiwaniach i realiach pracowników. Zapraszamy na pokaz 18 grudnia na Scenę Kameralną Teatru Polskiego. pokaż więcej »

Dodano: 17.12.2024 04:00

Kino z muzyką na żywo: „Samsara”

18 grudnia o godz. 19:00 w Sound Experience we Wrocławiu odbędzie się pokaz filmu „Samsara” (2023) w reżyserii Loisa Patino, któremu towarzyszyć będzie muzyka elektroniczna grana na żywo przez Michała Macewicza. pokaż więcej »

Dodano: 17.12.2024 04:00

JAZZOWA WIGILIA W KLUBIE LIVERPOOL

Wraz z Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym Wrocław zapraszamy do kultowego klubu Liverpool na JaZZową Wigilię. Spotkanie przy muzyce odbędzie się 18 grudnia o godz. 20.00. pokaż więcej »

Dodano: 17.12.2024 04:00

ROLAND ABREU & THE CUBAN LATIN JAZZ FEAT. YAREMI KORDOS

Rumba, cha cha, samba i inne gorące rytmy - to wszystko usłyszycie na koncercie 19 grudnia, w wykonaniu międzynarodowego The Cuban Latin Jazz, z którym gościnnie wystąpi wokalistka Yaremi Kordos. pokaż więcej »

Dodano: 17.12.2024 03:00

Koncert charytatywny „Dom pod drzewem”

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert charytatywny! Wypełniony emocjami wieczór, który przeniesie nas w magiczny świat niezapomnianych przebojów Zbigniewa Wodeckiego, odbędzie się dzięki wyjątkowym artystom wrocławskich scen muzycznych. pokaż więcej »

Dodano: 17.12.2024 02:00

Legnicki Jarmark Świąteczny 2024

W dniach 20-22 grudnia, odbędzie się Legnicki Jarmark Świąteczny, który przez 3 dni będzie trwał w sercu miasta na Rynku w Legnicy. W tych trzech magicznych dniach będzie można poczuć bożonarodzeniowy klimat. pokaż więcej »

Dodano: 17.12.2024 02:00

Scena ukraińska. Sezon II 2024/2025

Zapraszamy do Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego na kolejne spektakle w ramach "Sceny ukraińskiej": 20 i 21 grudnia - "Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna" spektaklu niezależnego teatru GAS. pokaż więcej »

Dodano: 17.12.2024 01:00

Dadaelektro x Visuals | Kusak x Fedoryak 

Zapraszamy na wieczór, w którym dźwięk i obraz wchodzą w twórczy dialog. Yana Fedoryak (wizualizacje) i Daniel Kusak (muzyka) zaprezentują wyjątkowy set audio-wideo, będący przestrzenią eksperymentu, zabawy i opowieści. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)