Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje

Wystawa podsumowująca cykl rezydencji twórczych w Tarczynie – W/E LAB RESIDENCY

Artystki i artyści:

Anja Asche, Lisa Maria Baier, Oliwia Drozdowicz, Theo Guicheron Patrycja Plich, Oscar Lebeck, Amelia Nin, Bartłomiej Puch, Viktoriia Tofan, Anastasiia Zuzuliak

Kuratorka:

Jagna Domżalska

Wernisaż:

8 grudnia 2023, godz. 18:00

Czas trwania wystawy:

8-21 grudnia 2023

Miejsce:

BULVARY
ul. Księcia Witolda 11, Wrocław

Organizator:

Fundacja FLOWLAND, OP ENHEIM | VOP, BULVARY

Współorganizatorzy:

Galeria Sztuki w Legnicy
Schlesisches Museum zu Görlitz
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS)
Flowland

Mecenas honorowy:

WOMAK

_________________

Projekt realizowany we współpracy i przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Departamentu Senatu ds. Kultury i Europy w Berlinie.

Udostępnij:

Dodano:

08.12.2023 07:00

Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje

Trudna historia Dolnego Śląska oczami artystów. Wystawa podsumowująca cykl rezydencji twórczych W/E LAB RESIDENCY

Już 8 grudnia o godz. 18:00 we włocławskich Bulwarach odbędzie się wernisaż wystawy „Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje”. Ekspozycja zamyka program tegorocznego cyklu wydarzeń prezentującego prace rezydentek i rezydentów projektu W/E LAB RESIDENCY w Tarczynie.

Idea stojąca za W/E LAB Residency (west-east laboratory) została uchwycona w samej nazwie projektu, który stał się dla biorących w nim udział artystek i artystów swoistym laboratorium twórczym. Kontemplując burzliwą historię miejsca, osoby rezydujące w malowniczym Tarczynie, eksplorowały rozległe tematy traum pokoleniowych i tożsamości.

Niewielki Tarczyn, gdzie opuszczone budynki przeznaczono na rezydencję artystyczną. Przestrzeń powstała dla osób, które w swojej twórczości badają historię Dolnego Śląska lub inne zagadnienia związane z przeszłością i pamięcią. Pierwsza edycja pobytów badawczych dowiodła, że także wiele młodych artystek i artystów sięga po te trudne tematy – wyjaśnia kuratorka, Jagna Domżalska Wydarzenia porezydencyjne uświadamiają natomiast wciąż żywą potrzebę podejmowania rozmowy, pogłębiania wiedzy i dzielenia się losami i doświadczeniami.

Latem 2023 roku wieś na Dolnym Śląsku, przez miesiąc była domem dla grupy twórczyń i twórców pochodzących zarówno z Polski, jak i Niemiec czy Ukrainy. Używając różnych środków wyrazu, prowadzili oni rozbudowany dialog z historią. Zainspirowana Tarczynem Viktoriia Tofan w swojej praktyce artystycznej stawiała pytania dotyczące budowania tożsamości narodowej w ujęciu granic terytorialnych. Poezja Theo Guicherona-Lopeza, w przekładzie Patrycji Plich, ukazywała znaczenie ziemi – zarówno tej, po której stąpamy, jak i w znaczeniu kolektywnym. Pracujący w technice wideo Oscar Lebeck, uwypuklił przykryte przez przyrodę fundamenty obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, a rozważająca temat nacjonalizmu Lisa Maria Baier upamiętniła ofiary przesiedleń, w szczególności własnej rodziny. Oprócz wymienionych twórczyń i twórców, na wystawie zbiorowej znalazły się prace Anji Asche, Oliwii Drozdowicz, Amelii Nin, Anastasii Zuzuliak i Bartłomieja Palucha.

Na znaczenia zawarte w tytule wystawy „Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje” naprowadza nas kuratorka, przywołując słowa dolnośląskiego poety opisujące moment oswajania tego,                      co nieuświadomione.

Zebrane prace rezydentek i rezydentów dotyczą traum pokoleniowych i poszukiwań tożsamości, niektóre wychodzą z konkretnych wydarzeń historycznych, inne z pozoru zupełnie w nich nieosadzone, odnoszą się do samej przyrody i pejzażu. Wszystkie jednak wynikają z zadumy, którą wspomniane otoczenie umożliwia, wszystkie też podobną zadumę powodują. Odsyłają do kwestii, do których wraca się niechętnie, bo uruchamiają w nas niezgodę i poczucie bezsilności; jednocześnie w jakiś sposób kojądodaje Jagna Domżalska.

Ekspozycja we włocławskich BULVARACH stanowi ostatni punkt programu tegorocznych wydarzeń związanych z  projektem W/LAB RESIDENCY – wcześniejsze prezentacje i spotkania odbyły się w Legnicy, Tarczynie oraz Görlitz.

Praktyka twórcza artystek i artystów rezydujących w Tarczynie pokazuje nam aktualność tematów związanych z przynależnością do miejsca oraz potencjał mówienia o nich nieoczywistym językiem sztuki współczesnej – mówi Kama Wróbel, dyrektorka OP ENHEIM.

Wernisaż odbędzie się 8 grudnia o godz. 18:00, a wystawa będzie dostępna do 21 grudnia 2023 roku. W dniu 09.12.2023 o godz. 12:00 odbędzie się spotkanie z artystami i artystkami połączone z oprowadzaniem po wystawie, na którym obecna będzie również kuratorka, Jagna Domżalska.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Więcej informacji: LINK

Odsłuchaj treść artykułu
Array ( [post_type] => post [posts_per_page] => 8 [post_status] => publish [orderby] => Array ( [meta_value_num] => DESC [date] => DESC ) [meta_key] => sticky_post [ignore_sticky_posts] => 1 [tax_query] => Array ( [0] => Array ( [taxonomy] => category [field] => term_id [terms] => Array ( [0] => 470 ) [operator] => NOT IN ) ) [category__in] => Array ( [0] => 15 ) [category__not_in] => Array ( [0] => 470 ) )

AKTUALNOŚCI

Dodano: 07.06.2024 06:00

59. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Jak co roku, oferujemy bogaty program koncertów znakomitych artystów muzyki klasycznej zarówno z Polski, jak i z zagranicy! pokaż więcej »

Dodano: 07.06.2024 05:00

ostatńx poetx. pśę$wińo | premiera

Eksperymentalny projekt teatralny, podejmujący kwestię wspólnoty międzygatunkowej i bezprzemocowej równości/ różnorodności wobec wyzysku i skrajnej eksploatacji planety oraz wolności wobec pojęć płci, granicy, narodu, własności. pokaż więcej »

Dodano: 07.06.2024 04:00

Festiwal Performansu „(nie) Obecność”

Festiwal Performansu „(nie) Obecność”, to wielowymiarowe, międzynarodowe wydarzenie otwierające przestrzeń dla różnorodnych stylów artystycznych i tematów społecznych . Pierwsza odsłona projektu już 20-21 czerwca w Görlitz. pokaż więcej »

Dodano: 14.06.2024 13:52

Fotorelacja z 59. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Fotorelacje z koncertów i wydarzeń w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Henryka Wieniawskiego. pokaż więcej »

Dodano: 07.06.2024 07:00

Koncerty chóru chłopięcego z NFM w Batumi | Polsko-Gruziński Festiwal Kultury

W dniach 12-19 czerwca, w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury, odbędzie się wyjazd chóru chłopięcego z Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu do Batumi (Gruzja). Chór wystąpi tam podczas dwóch koncertów –16 i 17 czerwca – oraz weźmie udział w warsztatach wokalnych. pokaż więcej »

Dodano: 07.06.2024 05:00

Konferencja Góry Zarządzania 2024

Góry Zarządzania - II Ogólnopolska Konferencja Interdyscyplinarna ma na celu zintegrowanie środowiska naukowego i biznesowego oraz stworzenie platformy do formowania interdyscyplinarnych zespołów badawczych. Wydarzenie jest otwarte dla pracowników naukowych, doktorantów, studentów, przedstawicieli kół naukowych i instytucji otoczenia biznesu. pokaż więcej »

Dodano: 07.06.2024 05:00

RYTUAŁ – NAPIĘCIE ! – edycja XXI

Od 14 do 16 czerwca we Wrocławiu odbędzie się festiwal sztuki „Rytuał”, podczas którego prezentowane będą różne formy artystycznej kreacji: wideoart, animacja komputerowa, dokument, muzyka elektroniczna, instalacja, performance. pokaż więcej »

Dodano: 07.06.2024 04:30

Letnie spotkania cyrkowo-kuglarskie

W czerwcu w Parku Lesława Węgrzynowskiego na Przedmieściu Świdnickim odbędzie się cykl 4 artystycznych pikników rodzinnych, podczas których dowiemy się czym jest cyrk współczesny i dlaczego występują w nim tylko ludzie, a nie zwierzęta. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)