Data:

15 czerwca 2022, godz. 18.00       

Miejsce:

Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium (Wrocław, Rynek-Ratusz 27). 

Bilety:

Wstęp tylko z wejściówkami, które można zarezerwować przez formularz

Udostępnij:

Dodano:

01.06.2022 04:00

SPOTKANIE WOKÓŁ KSIĄŻKI „MIRA MIĘDZY A I Ż. MALARSTWO (1966-2021)”

Informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatora na spotkaniu nie może być obecny Mariusz Szczygieł.
Spotkanie będzie streamingowane na
fanpage’uOśrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
oraz na fanpage’u Instytutu Grotowskiego na portalu Facebook

 

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego zapraszają na spotkanie wokół monografii artystki Miry Żelechower-Aleksiun pt. „Mira między A i Ż. Malarstwo (1966-2021)”, w którym udział wezmą Mira Żelechower-Aleksiun oraz autorzy tekstów i goście artystki m.in. Waldemar Okoń, Zofia Gebhard, Alina Drapella-Hermansdorfer i Ewa Molenda-Pilecka.

Dyskusję moderował będzie Mariusz Szczygieł – dziennikarz, reportażysta, autor bestsellerowych książek.

środa, 15 czerwca 2022, godz. 18.00       

Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
(Wrocław, Rynek-Ratusz 27).

Wstęp tylko z wejściówkami, które można zarezerwować przez  FORMULARZ 

Liczba miejsc ograniczona.

 

Na plakacie: Mira Żelechower-Aleksiun, Tak, warto!, 1990, akryl, papier, 20×30, fot. P. Kuzborski

 

UCZESTNICY SPOTKANIA:

 

Mira Żelechower-Aleksiun  (ur.  w 1941 r. w Millerowie koło Rostowa). Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu). Dyplom otrzymała w Katedrze Malarstwa Architektonicznego u prof. Stanisława Dawskiego w 1966 roku. Poza malarstwem zajmowała się również scenografią. Współpracowała z Włodzimierzem Hermanem w Teatrze Studenckim „Kalambur”, Jerzym Bielunasem, Kazimierzem Braunem we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Wiesławem Hejno w Teatrze Lalek we Wrocławiu, od 1987 roku, z Włodzimierzem Staniewskim w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz z Grzegorzem Bralem i Anną Zubrzycki w Teatrze „Pieśń Kozła”. W swoim dorobku ma udział w ponad osiemdziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Za najbardziej znaczące uważa uczestnictwo w wystawie „Polaków portret własny” w 1979 w Krakowie.

 

Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.

 

Zofia Gebhard jest historyczką sztuki i poetką; pracowała w muzeach i jako dziennikarka – przez długie lata była związana z wrocławską rozgłośnią radiową; wykładała w Akademii Sztuki Trzeciego Wieku, nadal jest nauczycielem w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wydała siedem tomików wierszy, napisała wiele tekstów o sztuce i artystach, jest autorką monodramów, słuchowisk radiowych i opowiadań. Kilka razy wystąpiła jako performerka i były to dla niej ważne działania ideowe. Powtarza za Ursulą K. Le Guin: mój czas jest zajęty, jest zajęty życiem.

 

 

Waldemar Okoń – historyk sztuki, poeta, krytyk artystyczny, kurator wystaw sztuki współczesnej, absolwent filologii polskiej i historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizuje się w historii sztuki XIX i XX wieku. Opublikował m.in. zbiory studiów poświęconych tej epoce w książkach: Sztuka i narracja (1988), Alegorie narodowe (1992), Sztuki siostrzane (1992), Wtajemniczenia (1996), Stygnąca planeta (2002). Przeszłość przyszłości (2005). Wydał również tomy poezji: Wiersze północne (1989), Poematy nadziemne ( 2000), Stonehenge (2001), Wersy dla Orfeusza (2003), Księga wersów (2004), Atlantyda (2007), Motyw Tespazjosa (2013), Cykle (2016), scenariusz widowiska teatralnego: Antoni S. czyli Wieża Babel (1995), wybory prozy poetyckiej: Zapisy bez daty (1998), Niebezpieczne małe prozy (2015) – również w formie audiobooka (2016), Granice pytań (2016), książki prozatorskie: Max z drugiej strony ulicy (2015), Jestem jak echo. Rok 1983 (2017), baśń dla dzieci i dorosłych Michaś i Księżyc (2019), monografie: Jan Matejko i Stanisław Wyspiański (1998), Kresy w malarstwie polskim (2006) oraz „Dniewnik” czyli kronika niezapowiadanych śmierci” (2021). Twórca koncepcji i redaktor naczelny wychodzącego od roku 2006 kwartalnika Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego „Quart”. Stypendysta Fundacji Lanckorońskich i Funduszu Pomocy Niezależnej Literaturze i Nauce Polskiej, od 1996 roku członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich − obecnie prezes wrocławskiego Oddziału SPP. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego na stanowisku profesora.

 

Alina Drapella-Hermansdorfer – architektka, profesor uczelni na Politechnice Wrocławskiej, gdzie  zajmuje się krajobrazem oraz architekturą zrównoważoną; współzałożycielka Fundacji Hermansdorferów Top Modern Art, mającej na celu edukację, udostępnianie rodzinnej kolekcji oraz promowanie sztuki współczesnej w przestrzeniach publicznych. W realizacjach parkowych, jak park Tysiąclecia we Wrocławiu, którego jest współautorką, łączy naturalizm i site specific  z krajobrazową narracją o historycznym związku człowieka z konkretnym miejscem. Prywatnie interesuje się religioznawstwem, mistyką oraz nurtami symbolicznymi w kształtowaniu przestrzeni.

 

 

 

Ewa Molenda-Pilecka – kulturoznawczyni, teoretyczka teatru, specjalistka z zakresu komunikacji społecznej. W przeszłości wykładowczyni Instytutu Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Pomaturalnego Studium Animatorów Kultury Skiba. Członkini Rady Programowej „Błaźnic” – realizowanej corocznie we wrocławskim Muzeum Teatru rezydencji artystycznej Anny Zubrzycki. Od początku istnienia tego społeczno-artystycznego projektu współtworzy go z Anną Zubrzycki. W kolejnych edycjach przygotowująca i prowadząca debaty.

 

 

Zdjęcia: Mira Żelechower-Aleksiun (fot. archiwum Artystki),  Mariusz Szczygieł (fot. Damian-Maliszewski), Zofia Gebhard (fot. Lidia Kupczyńska-Jankowiak), Waldemar Okoń (fot. Maria Poprzęcka), Ewa MolendaPilecka (fot. Marianna Wasik).

 

O KSIĄŻCE:

Książka Mira między A i Ż. Malarstwo (1966-2021) Monografia jest prezentacją dzieł malarskich – z okazji jubileuszy 55-lecia pracy artystycznej (1966–2021) oraz 80-lecia urodzin (1941–2021) uznanej wrocławskiej artystki, malarki i scenografki teatralnej – Miry Żelechower-Aleksiun, pod redakcją Kazimiery Kuzborskiej. Zawiera, w układzie achronologicznym, wybrane dzieła głównych cykli malarskich, a także teksty poświęcone sztuce Artystki, m.in.: Małgorzaty Baranowskiej (1945-2012), Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak (1953-2012), Zofii Gebhard, Waldemara Okonia, Piotra Jakuba Fereńskiego. Publikacja ma charakter monografii. Krytycy w sposób komplementarny przedstawiają zarówno malarstwo, jak i klimat, aurę i przesłania, które ono zawiera.

Bardzo istotnym tekstem jest Autoportret w ruchu Miry Żelechower-Aleksiun. Artystka wspomina ważne dla siebie wydarzenia artystyczne, które ją inspirowały, kształtowały i wzbogacały postawę twórczą.

W trakcie wydarzenia będzie możliwość zakupu książki.

Więcej o książce na: www.okis.pl

Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Partnerem wydawniczym książki jest Strefa Kultury Wrocław w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

 

Publikacja współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Organizatorzy spotkania:      
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

 

 

 

SPOTKANIE WOKÓŁ KSIĄŻKI „MIRA MIĘDZY A I Ż. MALARSTWO (1966-2021)”

 

 

 

 

Fotorelacja ze spotkania wokół monografii artystki Miry Żelechower-Aleksiun pt. Mira między A i Ż. Malarstwo (1966-2021)

AKTUALNOŚCI

Dodano: 30.09.2022 09:00

Suwon International Art Project ONSAEMIRO

Z przyjemnością informujemy, że Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu bierze udział w kolejnym międzynarodowym festiwalu sztuki – Suwon International Art Project ONSAEMIRO oraz w wyjątkowo wchodzącym w jego ramy, jednym z najważniejszych azjatyckich międzynarodowych festiwali fotografii Suwon International Photo Festival pokaż więcej »

Dodano: 15.09.2022 04:30

Ruszyła XVIII edycja Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy”

Dolnośląski Konkurs Literacki o Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy” jest skierowany do młodzieży ponad 300 szkół województwa dolnośląskiego. W konkursie zwyczajowo bierze udział ok. 400 uczniów ze szkół podstawowych i liceów, którzy zgłaszają swoje prace w dowolnej formie literackiej na jeden z trzech podanych wcześniej tematów. pokaż więcej »

Dodano: 06.10.2022 02:00

CAŁY KAZIO – Festiwal Marii Czubaszek i Wojtka Karolaka

9. edycja festiwalu inspirowanego twórczością Marii Czubaszek i Wojtka Karolaka odbędzie się w dniach 7-9 października w Polanicy Zdroju na Dolnym Śląsku Na festiwalowej scenie pojawią się m.in. Natalia Przybysz, Ania Rusowicz, Fisz Emade, Maciej Maleńczuk, Irena Santor, a także Artur Andrus, Marzena Rogalska czy Joanna Kołaczkowska. pokaż więcej »

Dodano: 06.10.2022 01:00

Kazimierz Pawlak – Projekt 4.0

Razem z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu zapraszamy na Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej i dydaktycznej Kazimierza Pawlaka połączony z prezentacją monografii "Podróżnik. O życiu i szkle Kazimierza Pawlaka" autorstwa Moniki Braun, który odbędzie się 8 października 2022 o godz. 18:00 w Galerii Geppart we Wrocławiu. pokaż więcej »

Dodano: 06.10.2022 01:00

„Z klasyką przez Polskę”: Olga Pasiecznik, Ewa Pobłocka

Zapraszamy na kolejne artystyczne prezentacje w mistrzowskim wykonaniu! Tym razem dolnośląskiej publiczności muzykę kameralną Chopina, Moniuszki czy Schuberta zaprezentuje wybitny duet - Olga Pasiecznik (sopran) oraz Ewa Pobłocka (fortepian). pokaż więcej »

Dodano: 06.10.2022 00:45

Spektakl „PARADOX” w Jeleniej Górze

Po przerwie na scenę powraca monodram „Paradox” w reż. Krzysztofa Pulkowskiego. Spektakl, który powstał na podstawie słynnego „Paragrafu 22” Josepha Hellera, będzie można zobaczyć 15 października 2022 w Jeleniogórskim Centrum Kultury. pokaż więcej »

Dodano: 04.10.2022 13:36

Wystawa „Szlak do wolności Solidarności Polsko-Czechosłowackiej”

Od 4 października br. w czeskim Rychnově nad Kněžnou można zobaczyć wystawę w ramach cyklu „Szlak do wolności Solidarności Polsko-Czechosłowackiej”, której tematem jest historia i przyjaźń Polski, Czech i Słowacji w kontekście wspólnej walki o wolność. Ekspozycja dostępna będzie do 4 listopada br. pokaż więcej »

Dodano: 04.10.2022 00:00

Gruzińskie tourée Zespołu HEJSZOVINA

Zespół folklorystyczny HEJSZOVINA gościł na koncertach w Gruzji w dniach 3-7 października 2022 r. w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury. Zespół prezentował za granicą m.in. pieśni patriotyczne oraz utwory regionalne wywodzące się z pogranicza polsko-czeskiego. pokaż więcej »

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)