Udostępnij:

Adżarski Państwowy Chór „Batumi” – „Gruzińskie opowieści” we Wrocławiu

koncert, czas 43 min, rok produkcji: 2018

 

Nagranie koncertu w katedrze greckokatolickiej pw. św. Wincentego i św. Jakuba we Wrocławiu. Koncert zrealizowano w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury 2018 i w koprodukcji z TVP Wrocław.

LISTA PIEŚNI:

1. საეკლესიო მრავალჟამიერი – Sacred Mravalzhamieri – Obyś cieszył się długim życiem – wersja kościelna
2. ალილუია – Halleluiah – Alleluja
3. ჩვენ მშვიდობა – Peace to us – Pokój Nam
4. უწინარეს მას ვადიდებთ – We praise him above all – Wychwalamy Go ponad wszystko
5. წმინდაო ღმერთო – Holy God – Święty Boże
6. ორიდა – Orida
7. სძინავს ტბას – Sleeping Lake – Śpiące jezioro
8. ზამთარი – Winter – Zima
9. ორთავ თვალის სინათლე – Light of eyes – Światło oczu
10. ქალაქური სიმღერების პოპური – Popuri
11. მთვარე ამოსვლას რომ დააპირებს – When the moon will start to rise – Gdy księżyc wschodzi
12. აჭარული პოპური – Adjarian popuri – Adżarskie popuri
13. მრავალჟამიერი – Mravalzhamieri – Obyś cieszył się długim życiem
14. დარკვეთელო ქალო – Girl from Darkveti – Dziewczyna z Darkveti

O CHÓRZE:

W 1991 r. – z inicjatywy znanego gruzińskiego mistrza i animatora życia kulturalnego N. Surmanidze, władze miasta Batumi powołały do życia zespół wokalny i taneczny.  Zespół ten otrzymał nazwę BATUMI, ponieważ został powołany do istnienia przez burmistrza tego miasta. Dyrektorem artystycznym został wspaniały mistrz gruzińskiej pieśni – Temur Dolidze.

Współcześnie trzynastoosobowy zespół BATUMI jest najlepszym w Gruzji wykonawcą tradycyjnych gruzińskich pieśni ludowych (i nie tylko). Artystyczna praca zespołu została doceniona przez takich wielkich mistrzów jak A. Erkomaishvili i R. Gogiashvili. Zespół z sukcesami brał udział w festiwalach w Turcji, Rosji, Szwecji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Łotwie, Polsce, Austrii, Grecji, Bułgarii, Azerbejdżanie, Iranie, Izraelu i Chinach.

Repertuar zespołu obejmuje ponad 100 pieśni ze wszystkich regionów Gruzji i jest bogaty w gruzińskie pieśni ludowe, kościelne hymny, romanse, współczesne piosenki popowe, a także w utwory reprezentujące muzykę klasyczną. Grupa zrekonstruowała wiele dawnych, oryginalnych i zapomnianych pieśni ludowych Gruzji. Pieśni te odzwierciedlały gruzińskie radości i smutki. Były także błogosławieniem i balsamem na gruzińskie rany; wyrazem gruzińskiej myśli, uczuć i marzeń. Unikalna polifonia gruzińskich śpiewów w 2001 r. została uznana przez UNESCO za arcydzieło niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Utwory wykonywane są na perfekcyjnym poziomie jaki prezentują zarówno poszczególni soliści jak i cały zespół.  Swoją pierwszą płytę CD zespół opublikował w 2005 roku. Składa się na nią 21 gruzińskich pieśni ludowych.

 

Kontakt: facebook

Odsłuchaj treść artykułu
Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)