Udostępnij:

„W służbie błękitnego krzyża” – film dokumentalny (2022)

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe znają wszyscy miłośnicy gór. Na Dolnym Śląsku działają dwie grupy GOPR: Karkonoska oraz Sudecka. Od roku 1952, z poświęceniem  i czasami z narażeniem życia, GOPR dba o zdrowie i życie turystów w Sudetach. Praktycznie każdego dnia ratownicy GOPR wyjeżdżają w góry na akcje ratunkowe by pomagać turystom, którzy ulegli nieszczęśliwym wypadkom na górskim szlaku.

„W służbie błękitnego krzyża” to opowieść o wspólnocie ludzi z charakterem, świetnie wyszkolonych do zadań, które przed nimi stawiają niebezpieczne góry oraz turyści. Poruszone zostaną tematy związane ze szkoleniami ratowników, bezpieczeństwem w górach oraz historią ratownictwa na tych terenach.

W filmie o swojej pracy opowiedzą sami ratownicy i z ich punktu widzenia popatrzymy na nas…turystów w górach oraz na same góry. Usłyszmy o trudnościach w wykonywaniu tej służby oraz o najtrudniejszych momentach bycia ratownikiem. W filmie pojawią się również fragmenty z Księgi Wypraw, gdzie ratownicy zapisują wydarzenia z przeprowadzanych akcji ratowniczych.

Na warstwę obrazu w filmie składać się będą najstarsze zachowane archiwalia TVP, archiwalia Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze oraz filmy realizowane przez samych ratowników GOPR podczas szkoleń i akcji.

Film powstał w ramach cyklu Dolny Śląsk Pełen Historii, którego misją jest popularyzacja wiedzy o kulturze i historii Dolnego Śląska w Polsce i zagranicą.

 

Reżyseria: Maciej Kieres
Współpraca reżyserska: Daniel Jasiński, Igor Wójcik
Scenariusz: Daniel Jasiński
Zdjęcia: Jerzy Szota, Artur Stroiński
Montaż i postprodukcja: Jerzy Szota

Koprodukcja:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego,
TVP3 Wrocław

Partnerzy:
Książnica Karkonoska w Jeleniej Górze,
GOPR Karkonosze, GOPR Sudety,
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze,
Western City,
Karkonoski Park Narodowy,
Park Narodowy Gór Stołowych

 

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dolny-Slask

 

Odsłuchaj treść artykułu
Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)