„Szczawno. Uzdrowisko książęce” – film dokumentalny (2021)
W roku 2021 Szczawno-Zdrój obchodziło jubileusz 800-lecia istnienia miasta, które w kontekście materiałów pisanych, zostało pierwszy raz wymienione w Księdze Henrykowskiej w roku 1221 pod nazwą „Salzborn”. Celem filmu jest przybliżenie szerokiemu polskiemu odbiorcy historii i zabytków miasta ukazując jego wyjątkowe miejsce na mapie kulturowej Polski.
Szczawno-Zdrój to miasto zbudowane na wytryskujących z ziemi źródłach wody, która przyciągnęła w tę okolicę pierwszych osadników. O jego wyjątkowości świadczy zachowany po dzień dzisiejszy charakterystyczny uzdrowiskowy układ urbanistyczny wraz z zabytkową uzdrowiskową architekturą czasów belle epoque. Oblegane przez kuracjuszy dolnośląskie uzdrowiska były w posiadaniu miejscowych bogatych arystokratów, tak i też było ze Szczawnem, które po niemiecku nosiło nazwę Salzbrunn, a którego właścicielem byli od roku 1509 Hochbergowie z sąsiedniego zamku Książ. Charakter i sława Szczawna to dzieło Hochbergów i zatrudnianych przez nich wybitnych osobowości takich jak Caspar Schwenckfeld czy dr Samuel Zemplin. Hochbergowie zadbali o to by uzdrowisko stało się miejscem prestiżowym, godnym książąt i władców państw.
Miasto może poszczycić wieloma wspaniałymi zabytkami powiązanymi z uzdrowiskowym byciem „u wód” i są to przede wszystkim: budynek pijalni, spacerowania, kursal, budynki i pawilony przyrodolecznicze, wille oraz wspaniały teatr w stylu neorokokowym i jeszcze wspanialszy Grand Hotel.
Do miasteczka na leczenie przyjeżdżało też wielu Polaków, w pewnym momencie stanowili oni aż ¼ kuracjuszy. Najbardziej znanymi byli Henryk Wieniawski (przebywał w Szczawnie w roku 1855), Zygmunt Krasiński, (w 1838 roku), książę Antoni Radziwiłł (w 1830 roku) i dr Ludwik Zamenhof ( w 1901 roku).
Film powstał w ramach cyklu „Dolny Śląsk Pełen Historii”, którego misją jest popularyzacja wiedzy o kulturze i historii Dolnego Śląska w Polsce i zagranicą.
Reżyseria: Maciej Kieres
Scenariusz: Daniel Jasiński
Zdjęcia: Jerzy Szota, Artur Stroiński
Montaż: Jerzy Szota
Producenci: Igor Wójcik, Maciej Kasprzyk, Maciej Kieres
Koprodukcja:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, TVP Historia, TVP3 Wrocław
Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Miasto Szczawno-Zdrój