Udostępnij:

Arch2pelag 2015-2017

Wydawnictwo OKiS Arch2pelag

Redaktor naczelny: Andrzej Więckowski

 

Archipelag” starał się obejmować emigracyjne rozproszenie, zgarniać je w teksty. Wydawany na wyspie Berlina Zachodniego był najpierw lądem dla kilku młodych rozbitków zimnej wojny, by błyskawicznie stać się terenem publikacji najwybitniejszych pisarzy polskich, jak Gustaw Herling-Grudziński, Tymoteusz Karpowicz, Witold Wirpsza, Włodzimierz Odojewski czy Henryk Grynberg, by wymienić tylko kilku z całej plejady znakomitości.

 

W „Archipelagu” publikowali najwybitniejsi pisarze niemieckojęzyczni, jak Günter Grass, Friedrich Dürrenmatt, Peter Schneider, Horst Bienek czy Jürgen Fuchs. Pomagali także, nie żałując wpływów, czasu i pieniędzy. Nie można tutaj pominąć szeregu akcji pomocy i wsparcia, które inicjował „Archipelag”, ani też imprez literackich, które w tamtym czasie musiały być także polityczne. Sympozjum „Szanse Kultury Polskiej” pod patronatem Güntera Grassa i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, na którym obecni byli prominentni pisarze, publicyści i politycy niemieccy z pierwszych stron gazet, a także przedstawiciele polskiej emigracji z wielu krajów, odbyło się w dniu przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla, co nadało tej imprezie szczególnego znaczenia.

 

O ile „Archipelag” zachodnioberliński był kiedyś działaniem przeciw emigracyjnemu rozproszeniu polskiej kultury, to teraz „Arch2pelag” jest jego dolnośląską, wrocławską kontynuacją w łączeniu wysp regionalizmu. Ta seria wydawnicza poświęcona jest dziełom, które przejawiają ambicje opisania świata z perspektywy lokalnej. Otwieranie „światowej”, globalnej perspektywy w konkrecie tego, co bezpośrednie, dotykalne, „tutaj” stworzone, zbudowane, wypracowane, wydaje się zamierzeniem szczególnie interesującym i — jak liczne doświadczenia wielu kultur pokazują — może też być zamierzeniem szczególnie płodnym. Odczytywanie palimpsestu warstw składających się na krajobraz kulturowy Dolnego Śląska, ta swoista egzegeza źródeł „tutejszej swojskości”, jest już mocno ugruntowanym procesem badania i tworzenia humanistyki, wartym wszelako wszechstronnego rozwijania i pogłębiania. Graniczność geograficzna i historyczna Dolnego Śląska wręcz nakazuje ten wskazany tutaj ogólnie kierunek poszukiwań. Poszukiwań archipelagu („Arch2pelagu”) lokalnych kultur w ich globalnym znaczeniu.

 

Andrzej Więckowski

Odsłuchaj treść artykułu

Dodano: 21.08.2017 12:22

Cmentarz nieśmiertelnych

W książce Henryka Wańka „Cmentarz Nieśmiertelnych” zebrano kilkanaście esejów dotyczących w olbrzymiej części Szklarskiej Poręby, co prawda nie w odniesieniu do prehistorii, jak miało to miejsce ponad dwadzieścia lat temu podczas sporządzania przez niego raportów z Zamku Wieczornego, lecz do ludzi, którzy kształtowali atmosferę Schreiberhau na przełomie XIX i XX wieku, czyniąc ze śląskiego kurortu miejsce wyjątkowe – kolonię artystów, wcale zresztą nie gorszą od innych, takich choćby jak ta archetypiczna w Worpswede. pokaż więcej »

Dodano: 21.08.2017 12:18

Jerzy Pluta „Przecinek”

Zeszyty literackie wydawane w latach 1995-2002, których autorem, redaktorem i edytorem był Jerzy Pluta. pokaż więcej »

Dodano: 21.08.2017 12:14

Janusz Jaroszewski „&”

Powieść „&” Janusza Jaroszewskiego, pisarza i profesora malarstwa na wrocławskiej ASP, dzieje się współcześnie i bez wątpienia we Wrocławiu, i dzieje się niesłychanie wartko. Przechadzamy się po znanych ulicach, odwiedzamy znane instytucje kultury i popularne kawiarnie, spotykamy znanych wrocławian, bo w jakimś stopniu jest to również powieść z kluczem. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)