Udostępnij:

Rok Tadeusza Różewicza 2021

Rok 2021 to niewątpliwie czas pogłębionej refleksji nad twórczością Tadeusza Różewicza, podejmowanej podczas wielu wydarzeń literackich w całej Polsce. Szczególnie bogaty program organizowany jest we Wrocławiu, mieście, w którym Różewicz mieszkał od lat sześćdziesiątych, oraz na Dolnym Śląsku, regionie dla poety ważnym – to w Karpaczu w Świątyni Wang złożono prochy Różewicza.

Z okazji obchodów Roku Różewicza i 100-lecia urodzin poety wraz z Wrocławskim Domem Literatury zapraszamy na cały szereg spotkań poświęconych autorowi „Niepokoju”, które organizowane są między innymi podczas Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie. 

Pierwsza odsłona pasma różewiczowskiego organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury miała miejsce w maju podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. W lipcu okazję do przyjrzenia się temu, jak dziś czytamy Różewicza, będzie miała publiczność Festiwalu Góry Literatury (16-24 lipca). Festiwal odbywa się w Nowej Rudzie i okolicach (np. w Radkowie czy na Zamku Książ), a w tym roku jedną z nowych lokalizacji będzie także Świdnica. To właśnie tam, 20 i 21 lipca, odbędzie się cykl spotkań zatytułowany „Wobec Różewicza”, którego kuratorem jest Karol Maliszewski, współtwórca Festiwalu. Zaproszone autorki i autorzy opowiedzą m.in. o swoim odbiorze i postrzeganiu twórczości Różewicza, o inspiracjach, wyborach czytelniczych i nawiązaniach literackich do tekstów poety. Gośćmi Karola Maliszewskiego będą: Joanna Roszak i Tadeusz Dąbrowski, Klara Nowakowska i Andrzej Niewiadomski oraz Joanna Mueller i Jan Baron, a także Mirosława Szychowiak i Jakub Sajkowski.

 

 

Pasmo „Wobec Różewicza” organizowane przez:
Wrocławski Dom Literatury,
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucję Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.


Spotkania są współfinansowane z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

 

Odsłuchaj treść artykułu

Dodano: 19.05.2022 09:00

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „zawsze fragment” TADEUSZ RÓŻEWICZ: NOWE ODCZYTANIA

Konferencja online poświęcona dziełom dramatycznym, aktywności teatralnej oraz refleksji krytycznej Tadeusza Różewicza odbędzie się w dniach 19-20 maja 2022. pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)