Udostępnij:

Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia 2011-2018

W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” remontujemy, sprzątamy, porządkujemy, a nierzadko ratujemy przed zniszczeniem polskie cmentarze znajdujące się w granicach obecnej Ukrainy. Co roku za naszą wschodnią granicę rusza pospolite kresowe ruszenie, w skład którego wchodzą uczniowie dolnośląskich szkół, nauczyciele, studenci, społecznicy, samorządowcy, Kresowianie i ich potomkowie, strażacy, policjanci i wielu innych wolontariuszy. W 2015 roku było to aż 850 osób, dzięki którym od zapomnienia ocalonych zostało ponad 60 cmentarzy.

Działając od 2010 roku na tak dużą skalę zinwentaryzowaliśmy już około 100 tys. polskich mogił. Kilka nekropolii udało nam się uratować od zaorania, a jedną dosłownie odkryliśmy spod ziemi. Jednak nasza akcja to nie tylko sprzątanie cmentarzy, ale przede wszystkim wielka patriotyczna szkoła dla polskiej młodzieży.

Akcja Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia narodziła się z miłości do Polski, do ojczyzny naszych przodków. Wyrzuceni 70 lat temu ze swojej rodzinnej ziemi Kresowianie pozostawili na Wschodzie  wielką kulturową spuściznę, pozostawili groby swoich bliskich, dziś zdewastowane, wdeptane w ziemię.  Odwiedzających te mogiły ogarnia  wzruszenie, ale i wstyd. Jak mogliśmy zapomnieć o ludziach, którzy przez wieki byli cząstką naszej ojczyzny.  Uczniowie z Dolnego Śląska od sześciu lat ratują polskie cmentarze, wyrywają z zarośli te pozostawione na Kresach pamiątki. Zanim  kilkuset wolontariuszy wyruszyło na wschód – rozpoczęło się skromnie od Wrocławskiej ekipy reporterskiej i garstki przyjaciół, którzy w 1999 roku rozpoczęli walkę o zachowanie historycznej nekropoli w Kołomyi .

Dzięki programowi kresowemu Studio Wschód zmobilizowaliśmy dawnych mieszkańców tej ziemi. Udało się. Ocalenie przeznaczonego do likwidacji XVIII wiecznego cmentarza było zachętą  do dalszych działań na Kresach. Dolnośląskie dzieciaki uratowały dotychczas prawie 100 tysięcy polskich mogił , zaskarbiając sobie wdzięczność naszych Rodaków żyjących na obczyźnie i tych spragnionych kontaktu z utraconą ojczyzną.

Nasza akcja uczy młodych ludzi patriotyzmu, pozwala poznawać dzieje naszego narodu i losy kresowych rodzin, do których ci młodzi  przynależą. Bardzo często wyręcza państwo od obowiązku dbania o narodowe dziedzictwo. W przygotowaniach do wyjazdów bierze  już dzisiaj udział ponad 200 tysięcy uczniów. Ta szlachetność i aktywność najmłodszych Polaków przyczyni się do  ocalenia pamięć o Kresach.

Odsłuchaj treść artykułu

Dodano: 09.06.2017 11:30

MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Wielki Koncert Kresowy

9 - 10 czerwca 2017 Rynek wrocławski pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)