Udostępnij:

Seria Czarna książeczka z Hamletem 2009-2017

Odsłuchaj treść artykułu

Dodano: 04.06.2017 14:06

166 MONODRAMÓW. Przewodnik po teatrze jednego aktora

„166 monodramów” to kolekcja tylu właśnie, ile wymienia się w tytule, spektakli teatru jednego aktora. Autor wybrał je, kierując się kryterium charakterystyczności – każdy z omawianych monodramów oddaje pewien typ wypowiedzi artystycznej, który na scenie jednoosobowej zwracał uwagę oryginalnością albo typowością. Przy czym krytyka interesowała motywacja, którą kierowali się artyści, podejmujący ryzyko spotkania z widzem sam na sam, bez wsparcia innych wykonawców, a często nawet bez wspomagającej ich inscenizacji. pokaż więcej »

Dodano: 03.06.2017 14:25

Wypowiedzieć człowieka. Poezjoteatr Tadeusza Malaka

autor: Katarzyna Flader-Rzeszowska rok wydania: 2016 Tadeusz Malak to artysta osobny, tworzący konsekwentnie swój poezjoteatr od 65 lat! Książka Katarzyny Flader-Rzeszowskiej pokazuje, jak dzięki scenie aktor odsłania prawdę o człowieku współczesnym, stojącym wobec etycznych dylematów, uwikłanym w tragiczne dzieje historii, szukającym sensu. Takiego bohatera Malak odnajduje w poezji Lorki, Herberta, Różewicza (to ona stanowi podstawę […] pokaż więcej »

Dodano: 02.06.2017 14:31

Lidia Danylczuk. Droga ku sobie / / Лідія Данильчук: дорога до себе- Iryna Wołyćka-Zubko, seria Czarna Książeczka z Hamletem tom 14

Czarna książeczka z Hamletem – seria wydawnicza poświęcona ruchowi teatrów jednego aktora i sylwetkom wybitnych aktorów polskich i zagranicznych. Wydawana od 2007 roku w ramach Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora przez Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Do 2016 roku w tej serii ukazało się 16 publikacji. Autorka – akademicki […] pokaż więcej »

Dodano: 01.06.2017 12:56

Wędrowanie. Jednoosobowy Teatr Wiesława Komasy

autor: Katarzyna Flader-Rzeszowska rok wydania: 2014 Wędrowanie Wiesława Komasy określają zarówno spektakle zespołowe, poetyckie koncerty słowa, jak i praca pedagogiczna. Zasadniczy wpływ ma na nie także teatr jednego aktora. Dla Komasy monodram to spotkanie z drugim człowiekiem, to zmaganie się poprzez scenę ze światem i samym sobą. Jego aktorstwo zawsze niesie jakiś problem, wartości, o […] pokaż więcej »

Dodano: 30.05.2017 13:03

Zakochany pielgrzym. Samogry Bogusława Kierca

autor: Tomasz Miłkowski rok wydania: 2014 Zastanawiano się nieraz, kim Bogusław Kierc jest przede wszystkim: poetą czy aktorem? A może w jeszcze większym stopniu urodzonym pedagogiem? Jednak swoją biografią artystyczną Bogusław Kierc za- świadcza, że takie pytania i podziały nie mają większego sensu – jedyność, pojedyńczość Kierca polega na integralności tych trzech fundamentalnych nurtów twórczości, […] pokaż więcej »

Dodano: 29.05.2017 13:18

SCENARIUSZE SZEKSPIROWSKIE

autor: Andrzej Żurowski rok wydania: 2013 „Scenariusze szekspirowskie” to ostatnia książka przygotowana za życia przez Andrzeja Żurowskiego, pomysłodawcy serii „Czarna Ksią- żeczka z Hamletem”, której początek dał Jego esej „Sam z Szekspirem na scenie”. „Scenariusze”, poprzedzone wstępem autora, zawierają propozycje monodramów szekspirowskich, z powodzeniem wykonywanych na scenie („Yorick, czyli spowiedź błazna”, „Falstaff ”, „Shylock” i […] pokaż więcej »

Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)