Udostępnij:

Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

HISTORIA FESTIWALU

Henryk Wieniawski to jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków i kompozytorów. Międzynarodowe Festiwale Wieniawskiego nawiązują do dwukrotnych pobytów i koncertów tego Artysty w latach 1855 i 1857, w Szczawnie-Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn) na Dolnym Śląsku.

Pierwszy koncert w Szczawnie-Zdroju Henryk Wieniawski zagrał 16 sierpnia 1855 roku w „Kursalu” (obecnie Klub Kuracjusza „Biała sala”) i jak pisał ówczesny recenzent „Gazety Warszawskiej”: „Pan Wieniawski dał koncert w Salzbrunn w Kursalu i zrobił furorę…”.

Po drugiej wojnie światowej, w uzdrowiskach na Dolnym Śląsku bujnie rozkwitało życie artystyczne. Powstawały festiwale muzyczne – Chopinowski w Dusznikach Zdroju (1946), Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju (1962), a w Szczawnie-Zdroju Henryka Wieniawskiego (1965). Trzy powyższe wydarzenia to najstarsze Festiwale muzyczne w Polsce.

Już w roku 1961 założono w Szczawnie-Zdroju Towarzystwo Muzyczne imienia Henryka Wieniawskiego, którego pierwszym prezesem został dr Alfons Szyperski, historyk i działacz kulturalny. Zainicjowało ono budowę pomnika Wieniawskiego, dłuta prof. Bohdana Hofmana, który odsłonięto w szczawieńskim Parku Zdrojowym w czerwcu 1965 roku. W tym samym roku rozpoczął się pierwszy Festiwal poświęcony twórczości Wieniawskiego, który do początku lat osiemdziesiątych nosił nazwę „Dni Henryka Wieniawskiego” (znany w świecie jako „The Henryk Wieniawski Days”).

Na pierwszym Festiwalu wystąpiło między innymi słynne Trio Wiłkomirskich (Maria, Wanda i Kazimierz). W kolejnych edycjach Festiwalu przez estrady koncertowe przewinęli się najwybitniejsi skrzypkowie z Polski i z zagranicy. Koncertowali tu między innymi wspomniana Wanda Wiłkomirska, Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Jadwiga Kaliszewska, Edward Zienkowski, Magdalena Rezler, Robert Kabara, Piotr Pławner, Bartłomiej Nizioł. Z zagranicznych skrzypków – Peter Zazovsky i Alexander Romanul (USA), Marine Jaszwili, Jewgenij Buszkov, Vadim Riepin, Maksim Wengerov (Rosja), Felicia Terpitz (Niemcy), Frantiszek Novotny (Czechy), Thibault Vieux (Francja), Shizuka Ishikawa, Hiroko Suzuki (Japonia) i wielu innych. Oprócz występów renomowanych i uznanych skrzypków odbywają się tu także koncerty młodych artystów, którzy mają okazję zaprezentowania swej sztuki wykonawczej publiczności festiwalowej.

Podczas ubiegłorocznego 52. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju wystąpili m.in. laureaci 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Mogliśmy podziwiać talent skrzypaczki młodego pokolenia – Marii Włoszczowskiej, laureatki 6 miejsca, a także Veriko Tchumburidze, skrzypaczki gruzińskiej, która zajęła 1 miejsce. Solistkom tym, towarzyszyły renomowane orkiestry: Filharmonia Wrocławska Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Na zeszłorocznym Festiwalu wystąpili również m.in. włoski duet skrzypcowo gitarowy, który wykonał Kaprysy Paganiniego i Wieniawskiego, a także uznani polscy artyści – Jarosław Pietrzak (skrzypce) oraz Julita Przybylska-Nowak (fortepian).

IDEA FESTIWALU

Festiwal Henryka Wieniawskiego hołduje tradycji związanej z pobytem i koncertowaniem Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Obok przybliżania i promowania na koncertach twórczości Kompozytora, Festiwal poszerza horyzonty i sięga również po dorobek artystyczny brata Henryka – Józefa Wieniawskiego, a także córki Ireny Wieniawskiej (Poldowski). Na Festiwalu wykonywane są również działa kompozytorów współczesnych Wieniawskiemu, w tym, przede wszystkim twórców polskich, także z późniejszych lat i pierwszej połowy XX wieku. W ten sposób właśnie Festiwal przybliża słuchaczom i melomanom literaturę skrzypcową polskich i europejskich kompozytorów.

Zadaniem Festiwalu Wieniawskiego jest również promocja i prezentacja wiolonistyki polskiej i zagranicznej. Stąd na koncertach pojawiają się znani, wybitni skrzypkowie, ale także młodzi artyści, rozpoczynający dopiero swoją karierę, często będący laureatami prestiżowych konkursów skrzypcowych.

Organizatorzy Festiwalu co roku zapraszają mieszkańców, kuracjuszy i gości podwałbrzyskiego Szczawna do udziału w wyjątkowych koncertach, na które wstęp jest bezpłatny. Dzięki temu to unikatowe w skali regionu wydarzenie kulturalne stanowi doskonałą możliwość promocji muzyki klasycznej wśród odbiorców, którzy nie mają częstego kontaktu z tym rodzajem sztuki.

 

 

 

 

Festiwal im. H. Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Odsłuchaj treść artykułu

Dodano: 08.08.2024 08:00

59. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. EPILOG

15 sierpnia zapraszamy na "Muzyczny powrót do przeszłości..." czyli koncert w rocznicę pierwszego występu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 16.06.2024 13:52

Fotorelacja z 59. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Fotorelacje z koncertów i wydarzeń w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Henryka Wieniawskiego. pokaż więcej »

Dodano: 13.06.2024 03:40

59. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Zapraszamy do Szczawna-Zdroju na 59. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego, który w tym roku odbędzie się w dniach 13-16 czerwca. pokaż więcej »

Dodano: 16.08.2023 10:15

Fotorelacja z koncertu finałowego 58. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu finałowego „Od Henryka Wieniawskiego do Nowego Orleanu”, który odbył się 15 sierpnia w rocznicę występu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 19.06.2023 10:00

Fotorelacja z 58. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Prezentujemy fotorelację Anity Wojcinowicz z 58. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego, który odbył się w dniach 15-18 czerwca 2023 w Szczawnie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 15.06.2023 04:00

58. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Koncert "Od Henryka Wieniawskiego do Nowego Orleanu" w wykonaniu zespołu wokalnego Spirituals Singers Band oficjalnie zakończył 58. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. pokaż więcej »

Dodano: 06.06.2023 13:39

Konferencja prasowa 58. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

W dniu 6 czerwca 2023, w Caffe Bohema we Wrocławiu, odbyła się konferencja prasowa dotycząca 58. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego. Dziennikarzom dziękujemy za zainteresowanie i liczne przybycie. pokaż więcej »

Dodano: 20.06.2022 11:59

Fotorelacja z 57. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z 57. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju pokaż więcej »

Skip to content