Udostępnij:

2023 URSZULA KOZIOŁ

Po trzyletniej przerwie Redakcja i Rada Redakcyjna „Odry” postanowiły przyznać Nagrodę „Odry” Urszuli Kozioł, poetce, prozaiczce, felietonistce, przez wiele lat redaktorce „Odry”, za opublikowany w 2023 roku „Raptularz”, tom poruszających wierszy „o miłości i śmierci. / O starości. / O potrzebie rozmowy z samą sobą (od ja do ja), ale też / z imaginacyjnym kochankiem”. A także za nieprzemijającą obecność w polskiej poezji, niepogodzenie z miałkością świata i niestrudzoną walkę o wartości w życiu publicznym.

 

fot. Krzysztof Śliwka

 

Urszula Kozioł (ur.1931) – poetka, prozaiczka, autorka dramatów dla dzieci i dorosłych oraz felietonów,  w latach 1972-2022 redaktorka działu literackiego „Odry”. Ma na swoim koncie kilkanaście tomów poetyckich, w tym ostatnio Znikopis, Momenty i Raptularz, kilka edycji poezji wybranych (np. Fuga, 2011), dwie powieści: Postoje pamięci i Ptaki dla myśli oraz  tom opowiadań Noli me tangere. Jej twórczość tłumaczona jest na całym świecie.

Otrzymała wiele nagród literackich, od Nagrody im. Stanisława Piętaka (1965) przez Nagrodę im. Kościelskich, Nagrodę Literacką im. Eichendorffa. po Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” za całokształt twórczości (2011). Jest pierwszą kobietą, która uhonorowana została tytułem honorowego ambasadora Wrocławia (2009). W bieżącym roku otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i po raz kolejny znalazła się wśród nominowanych do Nagrody Nike za tom Raptularz.

Nagroda „Odry” przyznawana jest od 1962 roku, jej laureatami byli m.in. Tadeusz Różewicz, Stanisław Lem, Czesław Miłosz, Hanna Krall, Wisława Szymborska, Jarosław Marek Rymkiewicz, Ryszard Kapuściński, Olga Tokarczuk, Józef Hen, Małgorzata Szejnert, Marcin Sendecki, Kazimierz Orłoś, Zyta Rudzka. W latach 2021-23 przyznawanie nagrody zostało zawieszone.

Odsłuchaj treść artykułu
Skip to content

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych (pokaż całość)